Přidat RSS kanál Aktualit

Záběry z jatek v Egyptě, Indonésii a Turecku odhalují extrémní utrpení zvířat

18.06.2012

Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF) zveřejnila otřesné záběry zachycující způsoby porážky, které způsobují obrovské utrpení mnoha zvířatům. Organizace je přesvědčena o tom, že tyto praktiky jsou naprosto běžné.

Video můžete zhlédnout zde.

Tyto záběry z Egypta, Indonésie a Turecka jasně ukazují extrémní utrpení zvířat a v případě Egypta a Turecka se jedná o porušování pravidel porážky stanovených Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE), které se zmíněné země zavázaly dodržovat.

Peter Stevenson, odborný poradce CIWF, k tomu řekl:

„Je to nejhorší film, co jsem za své dvacetileté působení v oblasti welfare zvířat viděl. Ačkoli záběry pocházejí ze třech zemí, zachycené utrpení vypovídá o tom, co se děje i jinde. V této fázi života, kdy jsou zvířata nejvíce zranitelná, musejí podstupovat obrovské utrpení. Ať už kvůli krutému zacházení nebo naprosté hlouposti pracovníků.“

Po zhlédnutí záběrů se nabízí řada otázek, například jaký původ má jídlo v hotelech a restauracích v těchto zemích a jaká je pravděpodobnost, že pochází ze zvířat s podobným osudem. CIWF žádá turisty pobývající v Egyptě, Turecku nebo Indonésii, aby se zdrželi jedení masa, neboť je téměř jisté, že pochází ze zvířat, která při porážce velmi trpěla.

Organizace zveřejnila tyto záběry, aby otřesné podmínky na jatkách získaly pozornost Světové banky, Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Evropské komise, z nichž se všechny mohou zasadit o zlepšení situace a zmírnění utrpení zvířat.

Peter Stevenson dodal:

„Na nejhorších záběrech z Turecka porážejí krávu. Poté ji (pravděpodobně ještě při vědomí) rozříznou a vytáhnout z ní živé tele. Jeho život ale trvá pouhé dvě minuty, po kterých ho podřežou a zahodí do odpadu. V Egyptě mlátí dobytek do hlavy obrovskou tyčí. Někdy musí zvíře udeřit několikrát, než se omráčené svalí na zem, kde ho pak podřežou. Ty nejhorší záběry ve filmu jsme vynechali, protože jsou natolik strašné, že je nelze zveřejnit. Nesnažíme se svalovat vinu na země, z nichž záběry pocházejí. Jedná se o strukturální problém, tyto země potřebují pomoci a poradit, aby byly schopny náležitě proškolovat své pracovníky na jatkách a vybudovat správnou infrastrukturu.“

CIWF žádá Světovou banku, FAO, OIE a Evropskou komisi, aby spojily své síly a urychleně se zasadily o:

•    zlepšení fyzické infrastruktury jatečních zařízení
•    zdokonalení pracovních postupů
•    proškolení pracovníků na jatkách
•    posílení veterinárního dohledu
•    lepší management jatečních zařízení
•    začlenění doporučení OIE mezi vnitrostátní právní předpisy jednotlivých zemí

I vy můžete pomoci!

•    Napište email egyptskému velvyslanci v Londýně a požadujte, aby Egypt přijal okamžitá opatření a zajistil, že se porážky budou provádět v souhlasu s doporučeními OIE, která se týkají welfare zvířat při porážce
•    Požádejte všechny své přátele, kteří jedou na dovolenou v Egyptě, Turecku nebo Indonésii, aby tam nejedli maso, neboť je téměř jisté, že pochází ze zvířat, která při porážce extrémně trpěla

Pozn.: Svoboda zvířat odmítá jakékoli zabíjení tzv. hospodářských zvířat a podporuje veganský/vegetariánský způsob života. I když bychom tedy samozřejmě raději podporovali úplné zrušení zabíjení zvířat pro maso a další živočišné produkty, v krátkodobém horizontu jsou i malá řešení výrazným zlepšením pro zvířata.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Média informují o zpracovávání tygrů na asijské lektvary v ČR

18.07.2018

Podle dostupných informací jsou 3 lidé obviněni z neoprávněného nakládání s těly tygrů. Jedním z obviněných je i Ludvík Berousek.

Chcete vědět více?

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy

11.07.2018

Byl schválen nový progresivní zákon na ochranu zvířat, navržený v roce 2016 ministrem zemědělství Fernandem Etgenem. Jeho součástí je i zákaz kožešinových farem.

Chcete vědět více?

Sleva pro naše členy a dárce ve Vitalpenzionu Novina****

10.07.2018

Nově máme 10% slevu* ve Vitalpenzionu Novina v Kryštofově údolí pro naše členy a dárce. Penzion se nachází v krásné přírodě a servírují zde 100% rostlinné menu.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz