Přidat RSS kanál Aktualit

Vláda tvrdí: Zákaz kožešinových farem? Nejprve je třeba upravit zákon.

11.04.2016

Proti srstiZačátkem letošního března oznámila skupina několika desítek poslanců z různých stran podání návrhu zákona, který by v České republice zcela zakázal kožešinové farmy. Tento návrh byl předsedou Poslanecké sněmovny předán vládě, která k návrhu zaujme na svém pondělním zasedání zřejmě neutrální postoj. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády.

V návrhu stanoviska stojí, že vláda v obecné rovině souhlasí s východisky, z nichž předložený návrh vychází. Poukazuje však na některé problémy, které předloha přináší. Jde například o ustanovení zákona, které umožňuje legálně zabít zvíře, pokud jde o využití produktů zvířete chovaného pro produkci kožešin. Toto ustanovení přitom poslanecký návrh nemění a podle vlády bude nutné ho upravit, aby nebylo s návrhem v rozporu. Podle názoru vlády také poslanecký návrh zakazuje výrobu určitého výrobku, a proto bude nutné, aby ho schválila Evropská komise. Bude proto nutné odložit jeho účinnost, aby k němu mohl případně vyjádřit své stanovisko i jiný členský stát EU.

Podle novely by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost dosavadní podniky. Pod tímto návrhem, který slibuje zákaz kožešinových farem na našem území je podepsána celá čtvrtina Poslanecké sněmovny. Zdá se, že politici vyslyšeli přání většinové veřejnosti a konečně se tak zúročuje úsilí, které pracovníci organizace Svobody zvířat - nejstarší české organizace na ochranu práv zvířat - této problematice po 16 let věnovali. To vše samozřejmě s pomocí dárců, členů a dobrovolníků celé organizace, kteří se na kampani za konec kožešinových farem také podíleli.

Novela je zařazena na dnešní program jednání vlády, kde bude vydáno stanovisko a poté se vrátí zpět do Poslanecké sněmovny, kde se pak bude dále projednávát. O průběhu a novinkách cesty novely zákona na ochranu zvířat proti týrání Vás budeme samozřejmě průběžně informovat.

Pomozte nám zastavit kožešinové farmy. Každá Vaše pomoc je důležitá.

Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat je ke stažení zde -https://svobodazvirat.app.box.com/petice-zakaz-chovu-kz.

Více informací o celé kampani a tzv. kožešinových zvířatech najdete na www.protisrsti.cz.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Ipsen přestal testovat Botox na zvířatech!

20.09.2018

Společnost Ipsen získala povolení používat pro testování Botoxu v EU a ve Švýcarsku metodu založenou na lidských buňkách. Tato metoda nahradí tradiční test na myších.

Chcete vědět více?

Prada terčem organizací na ochranu zvířat z celého světa kvůli používání kožešin

06.09.2018

Tisková zpráva Svobody zvířat a Aliance za módu bez kožešin, 6. 9. 2018

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat vydala Výroční zprávu za rok 2017

04.09.2018

V elektronické podobě právě vyšla Výroční zpráva Svobody zvířat za rok 2017.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz