Přidat RSS kanál Aktualit

V sobotu se usktečnilo první setkání členů Svobody zvířat

30.06.2009

Členové SZ

Setkání začalo přibližně v 9 hodin a probíhalo ve velmi příjemném prostoru Českého svaz ochránců přírody v Praze - Michli. Narušilo jej snad jen občasné kvákání žab žijících v místním jezírku na malé, avšak útulné zahradě, umístěné hned vedle seminární místnosti. Po zaregistrování obdrželi členové a členky jmenovky a vyplnili krátké dotazníky týkající se právě konané akce i dalších témat ochrany zvířat. Úvodního slova se v zastoupení Tomáše Poppa ujala Veronika Charvátová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech. Ve své prezentaci shrnula patnáctileté působení SZ v České republice i její zapojení na mezinárodní úrovni. Díky fotografiím z různých akcí, které SZ ve své historii uspořádala, jsme mohli krok po kroku sledovat vývoj této organizace i to, jak se v průběhu let měnilo její tematické zaměření. V současné době se SZ soustředí především na „pokusnou“ a „kožešinovou“ kampaň, ekovýchovu a ochranu koček. Právě těmto projektům byly věnovány přednášky, které následovaly po dvou aktivitách, jejichž cílem bylo vzájemné seznámení členů a představitelek SZ.

Veronika Charvátová posluchače nejprve stručně uvedla do problematiky pokusných zvířat a

poté se všichni přítomní aktivně zapojili do diskusní hry, v rámci níž rozvíjeli  a ujasňovali argumenty pro a proti pokusům na zvířatech a jejich alternativách. Poté Veronika spolu s Barborou Večlovou, spolupracovnicí kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech, přednášely o této problematice, o kampani i jejích podprojektech: Oběti krásy (včetně informací o certifikaci HCS a HPPS a jejího zavedení v ČR), Humánní vzdělávání a Nejbližší příbuzní. Následovala podnětná diskuse doplněná o zajímavé dotazy.

Okolo jedné hodiny byl pro účastníky připraven veganský bufet. Oběd byl vynikající. Návštěvníci mohli ochutnat například veganské suši.

Odpolední blok byl věnován především kampani Proti srsti. Lucie Moravcová, její koordinátorka, stručně informovala o historii nošení kožešin, ale i o současné situaci na českých i evropských farmách, o aktuálním vývoji evropské legislativy související s tzv. kožešinovými zvířaty a o projektech DAF (Design Against Fur) a Obchod bez kožešin. Členové rovněž shlédli část dokumentu mapujícího situaci na českých kožešinových farmách, který SZ vydala v roce 2002. I tentokrát následovala věcná diskuse a bylo položeno mnoho otázek.

Lucie pak ještě v zastoupení Miroslava Svobody, pracovníka Sekce na ochranu koček, informovala o situaci ochrany opuštěných a toulavých koček v Plzni a o práci Sekce na ochranu koček při SZ. V závěru ještě posluchače seznámila se způsoby a  možnostmi, jak se aktivně zapojit do ochrany zvířat (např. co dělat s týraným, opuštěným či toulavým zvířetem) nebo do činnosti SZ.

Setkání bylo zakončeno okolo páté hodiny a podle prvních reakcí i výrazů spokojených tváří se našim členům, aspoň doufáme, líbilo.

Fotografie naleznete na tomto odkazu: http://www.svobodazvirat.cz/media/fotogalerie/setkani-se-cleny-27-6-2009.htm .


 

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?

11.12.2018

V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. "Působí to dojmem, že ministr Toman podlehl lobby majitelů cirkusů. Není přece v pořádku, aby podnikatelské subjekty, kterých se zákony týkají a mají tak zjevný střet zájmů, byly přizvány k jejich úpravě."

Chcete vědět více?

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Jak nadělit nejen lidem, ale i zvířatům pohodovější Vánoce? 

Chcete vědět více?

Otevřený dopis ministrovi zemědělství: proč ochránci zvířat nejsou členy expertní skupiny?

06.12.2018

Pracovní skupina k omezení drezury v cirkusech se poprvé sešla na Mze 8. listopadu. Zatímco cirkusy měly na jednání skupiny své zastoupení, ochránci zvířat nikoli. Nikdo nás s nabídkou s účastí ve skupině neoslovil, ačkoli se tématu zvířat v cirkusech podrobně věnujeme a máme problematiku, včetně vědeckých studií, zmapovanou. Rozhodli jsme se proto Mze kontaktovat a o účast ve skupině zažádat. Odpověď nám dosud žádná nepřišla.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio