Přidat RSS kanál Aktualit

V Itálii se podařilo zachránit 16 makaků určených k pokusům

28.05.2015

Makakové určení k pokusům na univerzitě v Modeně v Itálii byli zachráněni. Univerzita se oficiálně zavázala pokusy ukončit.

Italské sdružení na ochranu zvířat LAV (Lega Anti Vivisezione - Liga proti pokusům na zvířatech) zajistí 16 zvířatům bezpečnou budoucnost ve specializované záchranné stanici.

Makakové z univerzity v Modeně budou konečně vypuštěni z klecí, ve kterých byli mnoho let zavřeni. Zasloužila se o to organizace LAV Modena, která tento boj vedla po mnoho let ve spolupráci s organizacemi Animal Amnesty a AnimaAnimale v rámci kampaně „Save the Monkeys“ (Zachraňte opice), a rovněž tisíce lidí, kteří společně bojovali za zavření chovného zařízení na univerzitě v Modeně, kde byli makakové využíváni k velmi invazivnímu lékařskému výzkumu mozku.

Díky organizaci LAV Modena starosta Modeny s rektorem tamní univerzity podepsali memorandum, které znamená záchranu 16 makaků, kterým ještě nebyl vložen implantát do mozku. Tento podpis znamená historický okamžik ohledně ukončení pokusů na zvířatech.

ZÁCHRANNÁ CENTRA

Organizace LAV přijala zodpovědnost za všech 16 zachráněných makaků a zaručuje jejich zotavení ve dvou specializovaných  centrech. Díky fondům vedených LAV v rámci každoroční kampaně „5 x 1 000“ (v Itálii si totiž lidé mohou odečíst 5 promile z daní a věnovat je neziskové organizaci) získají opice adekvátní zdravotní péči a doufejme i dlouhý život plný slunce a možnosti si volně hrát. Zůstanou zde do konce života.

Pro makaky byla určena tato centra:

◦ Centrum pro ochranu a výzkum exotické a divoké fauny – Monte Adone – ve městě Sasso Marconi (Bologna),

◦ Asociace Giardino Faunistico of Piano dell'Abatino - Poggio San Lorenzo (Rieti).

Obě zařízení jsou uznána italským ministerstvem zdravotnictví. Mnoho let usilují o zotavení a rehabilitaci mnoha druhů primátů a zajišťují ve spolupráci se specialisty řádnou péči a uspokojení specifických potřeb jednotlivých druhů zvířat.

OPĚTOVNÉ SHLEDÁNÍ S JURIM

Jurimu je asi 3,5 roku, jeho přesný věk však není znám. Z chovného zařízení univerzity v Modeně, kde byly minimálně od roku 2005 prováděny pokusy na makacích pro výzkum kognitivních mechanizmů mozku, se do záchranného centra Monte Adone dostal 1. srpna 2012 díky organizaci LAV. Po dlouhém období adaptace a zotavování začal Jurimu nový život. Obydlí sdílí s Ghirdou, starou samicí vřešťana, která je v centru od roku 2002 a která ho prakticky adoptovala.

Juri se teď znovu začlení do skupiny s jedinci stejného původu a bude žít v centru Monte Adone s dalšími makaky z univerzity v Modeně.

EXPERIMENTY PROVÁDĚNÉ NA OPICÍCH (V ITÁLII I JINDE VE SVĚTĚ):

Ročně je v evropských laboratořích využito asi 10 000 primátů. Jsou chováni pro účely pokusů, vystaveni různým nemocem a podstupují bolestivé experimenty.

Opice jsou obvykle už několik hodin po porodu odebrány matkám a bývají mnoho let vystavovány experimentům, které zahrnují například:

 • různé testy na traumatické poškození mozku;
 • znehybnění ve speciálním zařízení (jakési židli, která jim znemožňuje jakýkoliv pohyb);
 • proražení lebky k instalaci elektrod monitorujících mozkovou aktivitu;
 • různé testy zkoumající vliv poškození mozku na sociální chování;
 • optické experimenty (např. chirurgická implantace optické spirály – invazivního zařízení, které registruje oční pohyby);
 • kognitivní a stresové testy;
 • testy na poruchy pohybového aparátu;
 • mozkové buňky jsou předmětem srovnávacích studií (např. mozek kosmana se srovnává s mozkem makaka);
 • testy nervových plynů;
 • opakovaná očkování (např. proti AIDS);
 • výzkum Parkinsonovy choroby;
 • opakované odběry krve a chirurgické operace;

Experimenty mohou být prováděny dokonce i bez anestezie. Po skončení experimentů jsou opice většinou zabity.

Více informací: www.lav.it

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio