Přidat RSS kanál Aktualit

V Itálii se podařilo zachránit 16 makaků určených k pokusům

28.05.2015

Makakové určení k pokusům na univerzitě v Modeně v Itálii byli zachráněni. Univerzita se oficiálně zavázala pokusy ukončit.

Italské sdružení na ochranu zvířat LAV (Lega Anti Vivisezione - Liga proti pokusům na zvířatech) zajistí 16 zvířatům bezpečnou budoucnost ve specializované záchranné stanici.

Makakové z univerzity v Modeně budou konečně vypuštěni z klecí, ve kterých byli mnoho let zavřeni. Zasloužila se o to organizace LAV Modena, která tento boj vedla po mnoho let ve spolupráci s organizacemi Animal Amnesty a AnimaAnimale v rámci kampaně „Save the Monkeys“ (Zachraňte opice), a rovněž tisíce lidí, kteří společně bojovali za zavření chovného zařízení na univerzitě v Modeně, kde byli makakové využíváni k velmi invazivnímu lékařskému výzkumu mozku.

Díky organizaci LAV Modena starosta Modeny s rektorem tamní univerzity podepsali memorandum, které znamená záchranu 16 makaků, kterým ještě nebyl vložen implantát do mozku. Tento podpis znamená historický okamžik ohledně ukončení pokusů na zvířatech.

ZÁCHRANNÁ CENTRA

Organizace LAV přijala zodpovědnost za všech 16 zachráněných makaků a zaručuje jejich zotavení ve dvou specializovaných  centrech. Díky fondům vedených LAV v rámci každoroční kampaně „5 x 1 000“ (v Itálii si totiž lidé mohou odečíst 5 promile z daní a věnovat je neziskové organizaci) získají opice adekvátní zdravotní péči a doufejme i dlouhý život plný slunce a možnosti si volně hrát. Zůstanou zde do konce života.

Pro makaky byla určena tato centra:

◦ Centrum pro ochranu a výzkum exotické a divoké fauny – Monte Adone – ve městě Sasso Marconi (Bologna),

◦ Asociace Giardino Faunistico of Piano dell'Abatino - Poggio San Lorenzo (Rieti).

Obě zařízení jsou uznána italským ministerstvem zdravotnictví. Mnoho let usilují o zotavení a rehabilitaci mnoha druhů primátů a zajišťují ve spolupráci se specialisty řádnou péči a uspokojení specifických potřeb jednotlivých druhů zvířat.

OPĚTOVNÉ SHLEDÁNÍ S JURIM

Jurimu je asi 3,5 roku, jeho přesný věk však není znám. Z chovného zařízení univerzity v Modeně, kde byly minimálně od roku 2005 prováděny pokusy na makacích pro výzkum kognitivních mechanizmů mozku, se do záchranného centra Monte Adone dostal 1. srpna 2012 díky organizaci LAV. Po dlouhém období adaptace a zotavování začal Jurimu nový život. Obydlí sdílí s Ghirdou, starou samicí vřešťana, která je v centru od roku 2002 a která ho prakticky adoptovala.

Juri se teď znovu začlení do skupiny s jedinci stejného původu a bude žít v centru Monte Adone s dalšími makaky z univerzity v Modeně.

EXPERIMENTY PROVÁDĚNÉ NA OPICÍCH (V ITÁLII I JINDE VE SVĚTĚ):

Ročně je v evropských laboratořích využito asi 10 000 primátů. Jsou chováni pro účely pokusů, vystaveni různým nemocem a podstupují bolestivé experimenty.

Opice jsou obvykle už několik hodin po porodu odebrány matkám a bývají mnoho let vystavovány experimentům, které zahrnují například:

 • různé testy na traumatické poškození mozku;
 • znehybnění ve speciálním zařízení (jakési židli, která jim znemožňuje jakýkoliv pohyb);
 • proražení lebky k instalaci elektrod monitorujících mozkovou aktivitu;
 • různé testy zkoumající vliv poškození mozku na sociální chování;
 • optické experimenty (např. chirurgická implantace optické spirály – invazivního zařízení, které registruje oční pohyby);
 • kognitivní a stresové testy;
 • testy na poruchy pohybového aparátu;
 • mozkové buňky jsou předmětem srovnávacích studií (např. mozek kosmana se srovnává s mozkem makaka);
 • testy nervových plynů;
 • opakovaná očkování (např. proti AIDS);
 • výzkum Parkinsonovy choroby;
 • opakované odběry krve a chirurgické operace;

Experimenty mohou být prováděny dokonce i bez anestezie. Po skončení experimentů jsou opice většinou zabity.

Více informací: www.lav.it

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio