Přidat RSS kanál Aktualit

Úspěchy Svobody zvířat v roce 2014

24.02.2015

Vážení příznivci Svobody zvířat, v minulém roce 2014, kdy jsme slavili 20 let od založení naší organizace, jsme se význámně podíleli na zlepšování života zvířat. Podívejte se s námi na věci, kterými jsme se zabývali a které by se neudály bez Vaší pomoci.

Co jsme dělali v kampani Proti srsti

Co jsme dělali v kampani Proti srsti

 • Hned zpočátku roku jsme se zaměřili na činnost Evropského informačního střediska kožešnického průmyslu, které v lednu uspořádalo historicky největší akci zaměřenou na propagaci kožešin v Evropském parlamentu. Europoslancům jsme samozřejmě zprostředkovali také druhou stranu mince – například v podobě dokumentu nazvané Fakta o produkci kožešin.
 • Kromě jiného jsme monitorovali kožešinové farmy, kterých v tomto roce bylo na území ČR evidováno 11 (oproti roku 2013 došlo již tradičně k poklesu jejich výskytu). Českou veřejnost jsme také pravidelně informovali o vývoji v oblasti ochrany tzv. kožešinových zvířat v zahraničí. Bylo nám ctí přinést zprávu například o tom, že ve Švédsku byla uzavřena poslední farma s chovem činčil.
 • Nabízeli jsme občanům též možnost, jak se do ochrany tzv. kožešinových zvířat zapojit. Mimo jiné jsme se koncem roku zapojili do mezinárodní kampaně spřátelené organizace Vier Pfoten z názvem „Zachraňte Kimiho“, v rámci níž jsme dali veřejnosti možnost vyzvat společnost Burberry, aby přestala používat pravé kožešiny (Kimi je lišák, který žije na finské kožešinové farmě, odkud Burberry kožešiny odebírá).
 • Téma se nám podařilo prosadit do několika významných médií. V rámci osvěty jsme s tématem tzv. kožešinových zvířat dorazili též na VeganFest v Brně a uspořádali několik informačních stánků.
 • I v roce 2014 jsme zůstali aktivním členem celosvětové koalice na ochranu nejen tzv. kožešinových zvířat Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA). Společně jsme například shromáždili a zveřejnili průzkumy veřejného mínění odrážející postoje občanů 10 evropských zemí ke kožešinám. Ve všech sledovaných státech většina dotázaných vyjádřila nesouhlas s chovem a zabíjením zvířat kvůli kožešinám.
 • Významným bodem se v tomto roce stala také spolupráce s firmou LUSH, která ve svém pražském obchodě prodávala benefiční tělové krémy Charity Pot, jejichž výtěžek byl věnován na kampaň Proti srsti. Kromě finanční podpory se tak velkou měrou zasadila i o šíření tématu mezi českou veřejnost.
 • V listopadu jsme nezapomněli ani na oslavu Světového dne bez kožešin, k němuž jsme se tentokrát rozhodli připojit speciální virtuální kampaní, která na problematiku zabíjení tzv. kožešinových zvířat upozorňovala především prostřednictvím sociálních sítí. Naši dobrovolníci však nelenili a vyšli také do ulic v různých městech, aby lidem nabízeli letáčky s touto tematikou.

  Cílem kampaně "Proti srsti", kterou Svoboda zvířat vede již od roku 1999, je prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice. Více informací najdete na www.protisrsti.cz.

  Obchod bez kožešin

 • Rok 2014 byl pro projekt Obchod bez kožešin velmi úspěšným. Počátkem roku se do něj zapojila společnost Inditex, která patří mezi největší světové módní prodejce. Na 6 000 obchodů (např. značky Zara, Massimo Dutti, Bershka či Stradivarius) se tak připojilo k 100% „bezkožešinové“ politice.
 • V březnu jsme v Obchodu bez kožešin přivítali nového partnera programu - měsíčník pro milovníky psů a koček Haf&Mňau a také novou společnost Ahnisa Shoes, která vyrábí etickou a veganskou barefoot obuv.
 • A na konci roku se k etickým společnostem připojili další obchodní giganti: Kaufland, Lidl a Bestseller.
 • V průběhu roku jsme samozřejmě aktualizovali jak elektronickou verzi bezkožešinových obchodníků na webu www.obchodbezkozesin.cz, tak také jeho tištěnou podobu (tu Vám rádi zdarma zašleme, když si o ni napíšete na e-mail info@protisrsti.cz).

  Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer, FFR) je mezinárodní program, který byl zahájen v rámci Aliance za módu bez kožešin v roce 2006 a jejž Svoboda zvířat od jeho počátku v České republice koordinuje. Pro účast v tomto programu jsou oslovováni prodejci, návrháři a výrobci oděvů a doplňků, kteří se díky projektu mohou připojit k mezinárodní síti firem odmítajících kožešinovou módu. Více informací najdete na www.obchodbezkozesin.cz nebo na www.furfreeretailer.com.


Co jsme dělali v kampani Za nahrazení pokusů na zvířatech

Co jsme dělali v kampani Za nahrazení pokusů na zvířatech


Jak jsme pokračovali v kampani Cirkusy bez zvířat

Jak jsme pokračovali v kampani Cirkusy bez zvířat


Co se dělo v kampani Zvířata slaví

Co se dělo v kampani Zvířata slaví

 • V dubnu 2014 jsme spustili kampaň Zvířata slaví, která měla za úkol upozornit na vše, co se nám podařilo za 20 let naší existence dosáhnout, a motivovat nové lidi k zapojení se do ochrany zvířat - www.zvirataslavi.cz.
 • V rámci kampaně jsme vyrobili novou putovní výstavu, kterou je možné si zdarma zapůjčit k umístění do vhodných prostor.
 • Získali jsme podporu několika slavných osobností – např. Marty Kubišové, Barbory Hrzánové, Petry Černocké nebo Pavla Vítka.
 • Vyvrcholením kampaně byl Narozeninový večírek Svobody zvířat v pražském klubu Rock café na začátku října.
 • Díky kampani se nám podařilo vzbudit zájem o ochranu zvířat u několika médií, např. na Idnes.cz.

Jak jsme byli aktivní v dalších oblastech ochrany zvířat

Jak jsme byli aktivní v dalších oblastech ochrany zvířat


Jak pracovala naše Sekce na ochranu koček 

Jak pracovala naše Sekce na ochranu koček

 • V roce 2014 prošlo našimi depozity 107 koček, kocourů a koťat a 54 z nich bylo umístěno do nových domovů.
 • Provedli jsme 29 odchytů koček.
 • Bylo vykastrováno 33 koček a kocourů.
 • Na osmi místech v Plzni krmíme opuštěné kočky a instalujeme pro ně zateplené přístřešky.
 • Pomáháme i mimoplzeňským ochráncům koček.
 • Šíříme osvětu médii, letáčky i výstavami.
 • Přijali jsme šest nových členů a založili dvě nová depozita.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

21.12.2018

Přejeme Vám klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018.

Chcete vědět více?

Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?

11.12.2018

V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. "Působí to dojmem, že ministr Toman podlehl lobby majitelů cirkusů. Není přece v pořádku, aby podnikatelské subjekty, kterých se zákony týkají a mají tak zjevný střet zájmů, byly přizvány k jejich úpravě."

Chcete vědět více?

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Jak nadělit nejen lidem, ale i zvířatům pohodovější Vánoce? 

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio