Přidat RSS kanál Aktualit

Úspěchy Svobody zvířat v roce 2014

24.02.2015

Vážení příznivci Svobody zvířat, v minulém roce 2014, kdy jsme slavili 20 let od založení naší organizace, jsme se význámně podíleli na zlepšování života zvířat. Podívejte se s námi na věci, kterými jsme se zabývali a které by se neudály bez Vaší pomoci.

Co jsme dělali v kampani Proti srsti

Co jsme dělali v kampani Proti srsti

 • Hned zpočátku roku jsme se zaměřili na činnost Evropského informačního střediska kožešnického průmyslu, které v lednu uspořádalo historicky největší akci zaměřenou na propagaci kožešin v Evropském parlamentu. Europoslancům jsme samozřejmě zprostředkovali také druhou stranu mince – například v podobě dokumentu nazvané Fakta o produkci kožešin.
 • Kromě jiného jsme monitorovali kožešinové farmy, kterých v tomto roce bylo na území ČR evidováno 11 (oproti roku 2013 došlo již tradičně k poklesu jejich výskytu). Českou veřejnost jsme také pravidelně informovali o vývoji v oblasti ochrany tzv. kožešinových zvířat v zahraničí. Bylo nám ctí přinést zprávu například o tom, že ve Švédsku byla uzavřena poslední farma s chovem činčil.
 • Nabízeli jsme občanům též možnost, jak se do ochrany tzv. kožešinových zvířat zapojit. Mimo jiné jsme se koncem roku zapojili do mezinárodní kampaně spřátelené organizace Vier Pfoten z názvem „Zachraňte Kimiho“, v rámci níž jsme dali veřejnosti možnost vyzvat společnost Burberry, aby přestala používat pravé kožešiny (Kimi je lišák, který žije na finské kožešinové farmě, odkud Burberry kožešiny odebírá).
 • Téma se nám podařilo prosadit do několika významných médií. V rámci osvěty jsme s tématem tzv. kožešinových zvířat dorazili též na VeganFest v Brně a uspořádali několik informačních stánků.
 • I v roce 2014 jsme zůstali aktivním členem celosvětové koalice na ochranu nejen tzv. kožešinových zvířat Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA). Společně jsme například shromáždili a zveřejnili průzkumy veřejného mínění odrážející postoje občanů 10 evropských zemí ke kožešinám. Ve všech sledovaných státech většina dotázaných vyjádřila nesouhlas s chovem a zabíjením zvířat kvůli kožešinám.
 • Významným bodem se v tomto roce stala také spolupráce s firmou LUSH, která ve svém pražském obchodě prodávala benefiční tělové krémy Charity Pot, jejichž výtěžek byl věnován na kampaň Proti srsti. Kromě finanční podpory se tak velkou měrou zasadila i o šíření tématu mezi českou veřejnost.
 • V listopadu jsme nezapomněli ani na oslavu Světového dne bez kožešin, k němuž jsme se tentokrát rozhodli připojit speciální virtuální kampaní, která na problematiku zabíjení tzv. kožešinových zvířat upozorňovala především prostřednictvím sociálních sítí. Naši dobrovolníci však nelenili a vyšli také do ulic v různých městech, aby lidem nabízeli letáčky s touto tematikou.

  Cílem kampaně "Proti srsti", kterou Svoboda zvířat vede již od roku 1999, je prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice. Více informací najdete na www.protisrsti.cz.

  Obchod bez kožešin

 • Rok 2014 byl pro projekt Obchod bez kožešin velmi úspěšným. Počátkem roku se do něj zapojila společnost Inditex, která patří mezi největší světové módní prodejce. Na 6 000 obchodů (např. značky Zara, Massimo Dutti, Bershka či Stradivarius) se tak připojilo k 100% „bezkožešinové“ politice.
 • V březnu jsme v Obchodu bez kožešin přivítali nového partnera programu - měsíčník pro milovníky psů a koček Haf&Mňau a také novou společnost Ahnisa Shoes, která vyrábí etickou a veganskou barefoot obuv.
 • A na konci roku se k etickým společnostem připojili další obchodní giganti: Kaufland, Lidl a Bestseller.
 • V průběhu roku jsme samozřejmě aktualizovali jak elektronickou verzi bezkožešinových obchodníků na webu www.obchodbezkozesin.cz, tak také jeho tištěnou podobu (tu Vám rádi zdarma zašleme, když si o ni napíšete na e-mail info@protisrsti.cz).

  Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer, FFR) je mezinárodní program, který byl zahájen v rámci Aliance za módu bez kožešin v roce 2006 a jejž Svoboda zvířat od jeho počátku v České republice koordinuje. Pro účast v tomto programu jsou oslovováni prodejci, návrháři a výrobci oděvů a doplňků, kteří se díky projektu mohou připojit k mezinárodní síti firem odmítajících kožešinovou módu. Více informací najdete na www.obchodbezkozesin.cz nebo na www.furfreeretailer.com.


Co jsme dělali v kampani Za nahrazení pokusů na zvířatech

Co jsme dělali v kampani Za nahrazení pokusů na zvířatech


Jak jsme pokračovali v kampani Cirkusy bez zvířat

Jak jsme pokračovali v kampani Cirkusy bez zvířat


Co se dělo v kampani Zvířata slaví

Co se dělo v kampani Zvířata slaví

 • V dubnu 2014 jsme spustili kampaň Zvířata slaví, která měla za úkol upozornit na vše, co se nám podařilo za 20 let naší existence dosáhnout, a motivovat nové lidi k zapojení se do ochrany zvířat - www.zvirataslavi.cz.
 • V rámci kampaně jsme vyrobili novou putovní výstavu, kterou je možné si zdarma zapůjčit k umístění do vhodných prostor.
 • Získali jsme podporu několika slavných osobností – např. Marty Kubišové, Barbory Hrzánové, Petry Černocké nebo Pavla Vítka.
 • Vyvrcholením kampaně byl Narozeninový večírek Svobody zvířat v pražském klubu Rock café na začátku října.
 • Díky kampani se nám podařilo vzbudit zájem o ochranu zvířat u několika médií, např. na Idnes.cz.

Jak jsme byli aktivní v dalších oblastech ochrany zvířat

Jak jsme byli aktivní v dalších oblastech ochrany zvířat


Jak pracovala naše Sekce na ochranu koček 

Jak pracovala naše Sekce na ochranu koček

 • V roce 2014 prošlo našimi depozity 107 koček, kocourů a koťat a 54 z nich bylo umístěno do nových domovů.
 • Provedli jsme 29 odchytů koček.
 • Bylo vykastrováno 33 koček a kocourů.
 • Na osmi místech v Plzni krmíme opuštěné kočky a instalujeme pro ně zateplené přístřešky.
 • Pomáháme i mimoplzeňským ochráncům koček.
 • Šíříme osvětu médii, letáčky i výstavami.
 • Přijali jsme šest nových členů a založili dvě nová depozita.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio