Přidat RSS kanál Aktualit

Svoboda zvířat vyzývá veřejnost: Řekněte NE Air France a pokusům na zvířatech!

24.04.2015

24. duben je již tradičně dnem celosvětového protestu proti provádění pokusů na zvířatech. Organizace Svoboda zvířat v tento den pravidelně upozorňuje veřejnost na problematiku tzv. pokusných zvířat, kterých je v laboratořích po celém světě každoročně využito přibližně 115 milionů. Letos se ochránci zvířat zaměřili na společnost Air France, která jako jediná evropská aerolinka stále převáží primáty do laboratoří. Svoboda zvířat proto dnes mezi 16 a 19 hodinou pořádá protestní akci před pobočkou Air France (Jungmannova 750/34, Praha 1). Na místě také bude možnost podepsat petici proti přepravě opic touto aerolinkou.

Primáti jsou používaní k nejrůznějším pokusům, například k testům toxicity nebo k výzkumu nemocí. Makakové dlouhoocasí, makakové rhesus a další druhy primátů se buď odchytávají z divoké přírody v zemích jako jsou Mauricius, Čína, Vietnam, Indonésie, Kambodža, Laos, Filipíny či Barbados, nebo jsou chováni v nevhodných podmínkách ve velkých chovných zařízeních v těchto zemích. Pak jsou letecky přepravováni do Evropy a USA. Protesty veřejnosti přesvědčily mnohé letecké společnosti, jako jsou například Lufthansa, British Airways, ČSA, Finnair, Alitalia, Iberia, Swiss International Airlines, Brussels Airlines, Delta Airlines, Northwest Airlines, United Airlines, South African Airways a China Airlines, aby s přepravou opic skončily. Několik aerolinek se však na tomto obchodu i nadále podílí. Air France je mezi nimi poslední evropskou leteckou společností. Ochránci zvířat v Evropě se proto v posledních letech společně snaží tuto společnost přesvědčit, aby s přepravou primátů skončila i ona. Pak bude podle nich zásobování laboratoří opicemi mnohem složitější.

Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat popisuje, jak přeprava opic probíhá: Zvířata jsou odtržena od svých rodinných skupin, umístěna do malých dřevěných beden a přepravována jako náklad v podpalubí dopravních letadel. Během dálkových letů opice strádají hladem a žízní. Jsou stresovány hlukem, extrémními změnami teplot a špatným větráním. Toto jejich utrpení trvá celé dny a u některých z nich má za následek i smrt. Na zvířata, která přežijí, čeká další utrpení a následně smrt v laboratořích.

Svoboda zvířat poukazuje nejen na problematické etické, ale i vědecké aspekty pokusů na zvířatech. „Mezidruhové rozdíly v anatomii a fyziologii jednotlivých živočišných druhů znemožňují spolehlivě přenést výsledky z pokusů na zvířatech na člověka,“ vysvětluje Bartušková. „V mnoha případech se pak při klinickém testování látek objevují vedlejší účinky, které se při testech na zvířatech neprojevily,“ dodává Bartušková. Svoboda zvířat z těchto důvodů dlouhodobě vyzývá k větší podpoře vývoje alternativních metod a k zákazu testování a výzkumu na zvířatech. Mezi metody bez zvířat, které lze využít místo těchto pokusů, patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné kultury nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících.

Další informace:

www.svobodazvirat.cz

www.pokusynazviratech.cz

www.netestovanonazviratech.cz

http://eceae.org/cs/what-we-do/campaigns/say-no-to-air-france

Kontaktní osoba:

Barbora Bartušková Večlová, pokusy@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Ipsen přestal testovat Botox na zvířatech!

20.09.2018

Společnost Ipsen získala povolení používat pro testování Botoxu v EU a ve Švýcarsku metodu založenou na lidských buňkách. Tato metoda nahradí tradiční test na myších.

Chcete vědět více?

Prada terčem organizací na ochranu zvířat z celého světa kvůli používání kožešin

06.09.2018

Tisková zpráva Svobody zvířat a Aliance za módu bez kožešin, 6. 9. 2018

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat vydala Výroční zprávu za rok 2017

04.09.2018

V elektronické podobě právě vyšla Výroční zpráva Svobody zvířat za rok 2017.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz