Přidat RSS kanál Aktualit

Svoboda zvířat vyzývá veřejnost: Řekněte NE Air France a pokusům na zvířatech!

24.04.2015

24. duben je již tradičně dnem celosvětového protestu proti provádění pokusů na zvířatech. Organizace Svoboda zvířat v tento den pravidelně upozorňuje veřejnost na problematiku tzv. pokusných zvířat, kterých je v laboratořích po celém světě každoročně využito přibližně 115 milionů. Letos se ochránci zvířat zaměřili na společnost Air France, která jako jediná evropská aerolinka stále převáží primáty do laboratoří. Svoboda zvířat proto dnes mezi 16 a 19 hodinou pořádá protestní akci před pobočkou Air France (Jungmannova 750/34, Praha 1). Na místě také bude možnost podepsat petici proti přepravě opic touto aerolinkou.

Primáti jsou používaní k nejrůznějším pokusům, například k testům toxicity nebo k výzkumu nemocí. Makakové dlouhoocasí, makakové rhesus a další druhy primátů se buď odchytávají z divoké přírody v zemích jako jsou Mauricius, Čína, Vietnam, Indonésie, Kambodža, Laos, Filipíny či Barbados, nebo jsou chováni v nevhodných podmínkách ve velkých chovných zařízeních v těchto zemích. Pak jsou letecky přepravováni do Evropy a USA. Protesty veřejnosti přesvědčily mnohé letecké společnosti, jako jsou například Lufthansa, British Airways, ČSA, Finnair, Alitalia, Iberia, Swiss International Airlines, Brussels Airlines, Delta Airlines, Northwest Airlines, United Airlines, South African Airways a China Airlines, aby s přepravou opic skončily. Několik aerolinek se však na tomto obchodu i nadále podílí. Air France je mezi nimi poslední evropskou leteckou společností. Ochránci zvířat v Evropě se proto v posledních letech společně snaží tuto společnost přesvědčit, aby s přepravou primátů skončila i ona. Pak bude podle nich zásobování laboratoří opicemi mnohem složitější.

Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat popisuje, jak přeprava opic probíhá: Zvířata jsou odtržena od svých rodinných skupin, umístěna do malých dřevěných beden a přepravována jako náklad v podpalubí dopravních letadel. Během dálkových letů opice strádají hladem a žízní. Jsou stresovány hlukem, extrémními změnami teplot a špatným větráním. Toto jejich utrpení trvá celé dny a u některých z nich má za následek i smrt. Na zvířata, která přežijí, čeká další utrpení a následně smrt v laboratořích.

Svoboda zvířat poukazuje nejen na problematické etické, ale i vědecké aspekty pokusů na zvířatech. „Mezidruhové rozdíly v anatomii a fyziologii jednotlivých živočišných druhů znemožňují spolehlivě přenést výsledky z pokusů na zvířatech na člověka,“ vysvětluje Bartušková. „V mnoha případech se pak při klinickém testování látek objevují vedlejší účinky, které se při testech na zvířatech neprojevily,“ dodává Bartušková. Svoboda zvířat z těchto důvodů dlouhodobě vyzývá k větší podpoře vývoje alternativních metod a k zákazu testování a výzkumu na zvířatech. Mezi metody bez zvířat, které lze využít místo těchto pokusů, patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné kultury nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících.

Další informace:

www.svobodazvirat.cz

www.pokusynazviratech.cz

www.netestovanonazviratech.cz

http://eceae.org/cs/what-we-do/campaigns/say-no-to-air-france

Kontaktní osoba:

Barbora Bartušková Večlová, pokusy@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio