Přidat RSS kanál Aktualit

Svoboda zvířat vyzývá veřejnost: Pomozte nám zbavit čisticí prostředky krutosti!

04.11.2015

Ve čtvrtek 5. listopadu 2015 mezi 14. a 18. hodinou pořádá organizace Svoboda zvířat v Praze na Florenci (u východu z metra v Sokolovské ulici) veřejnou akci v rámci kampaně Zameťte s krutostí. Cílem kampaně je zákaz testování čisticích prostředků na zvířatech v EU. Na návštěvníky čeká stánek s peticí za zmíněný zákaz, informační a benefiční předměty, dobrovolníci v kostýmech zvířat a v 16.00 a 16.30 tematické taneční vystoupení dětského souboru Nautilus. Během něj předvede pětice dětí, jak je důležité nezavírat před utrpením zvířat oči a že nikdy není pozdě na změnu.

V Evropské unii je zatím stále legální testovat na zvířatech čisticí a další prostředky pro domácnost. Jde například o prostředky na mytí nádobí,prací prášky čiosvěžovače vzduchu. Zvířata jsou nucena látky vdechovat, polykat či jsou jim vtírány do kůže nebo do očí. Zvířata během testů trpí zvracením, záchvaty, vnitřním krvácením nebo poškozením orgánů. I v případech, kdy zvíře nezemře během testu, bývá usmrceno po něm. V roce 2011 šlo v EU o téměř 1000 zvířat pro testy prostředků pro domácnost a další tisíce zvířat byly použity pro testy složek těchto výrobků.

Dle Svobody zvířat není nutné pro testování používat zvířata. „Již přes 130 společností po celém světě přijalo Humánní standard pro prostředky pro domácnost a přestalo tedy testovat výrobky a jejich složky na zvířatech. I tak jsou schopny vyrábět kvalitní a bezpečné produkty. To dokazuje, že je možné se bez testování na zvířatech obejít. Je možné používat stávající kombinace bezpečných ingrediencí, a tam, kde se vytvářejí kombinace nové, existují schválené moderní metody bez zvířat, např. testy na umělé pokožce,“ tvrdí Barbora Bartušková Večlová, místopředsedkyně Svobody zvířat.

Od března 2013 platí v EU kromě zákazu testování kosmetiky na zvířatech také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky otestované na zvířatech mimo EU. Evropští ochránci zvířat se nyní snaží stejný zákaz prosadit i u prostředků pro domácnost.

„Kampaň Zameťte s krutostí (Clean Up Cruelty) spustila v létě 2015 Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) a probíhá v mnoha zemích. Součástí kampaně je petice, kterou je možné podepsat v češtině na stránce www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/zametteskrutosti/. Petici během prvních třech měsíců podepsalo přes 4 tisíce českých občanů, v celé Evropě máme již přes 100 tisíc podpisů. Doufáme, že další podpisy získáme tento čtvrtek na naší akci v Praze,“ dodává Bartušková.

Svoboda zvířat je nejstarší českou organizací na ochranu práv zvířat. V loňském roce oslavila 20leté výročí od založení. V současné době se kromě tématu pokusů na zvířatech zabývá tzv. kožešinovými zvířaty a zvířaty v cirkusech. Také pořádá ekovýchovné programy pro děti a pomáhá opuštěným kočkám.

Více informací: www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/zametteskrutosti/, www.pokusynazviratech.cz, www.netestovanonazviratech.cz, www.eceae.org.

Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová, pokusy@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio