Přidat RSS kanál Aktualit

Svoboda zvířat na demonstraci upozorňující na týrání zvířat

03.04.2018

Svoboda zvířat - demonstrace proti týrání zvířatV sobotu 31.3. se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila demonstrace upozorňující na týrání zvířat a selhávání v jeho efektivním řešení (Demonstrace: STOP týrání - Tvrdší tresty). Svoboda zvířat (jakož i další organizace na ochranu zvířat) na demonstraci vystoupila s vlastním prohlášením.

Děkujeme všem, kdo dorazili.
Děkujeme dobrovolníkům a dobrovonicím, kteří nám pomáhali na demonstraci sbírat podpisy pod petice!

Fotogalerie zde.

  ______________________________________________________________

Prohlášení Svobody zvířat k týrání zvířat

Svoboda zvířat je celostátní nezisková organizace pro ochranu práv zvířat. Vycházíme z myšlenky, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou hodnotu, která není závislá na momentálním hodnocení člověkem. Již od doby našeho vzniku v roce 1994 usilujeme o změnu vztahu lidí ke zvířatům. Nejde nám však jen o zlepšení životních podmínek zvířat, ačkoliv z krátkodobého hlediska s tímto přístupem souhlasíme. Naší hlavní snahou je změnit pohled na zvířata tak, aby byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. Zacházení s nimi by nemělo být hodnoceno podle jejich možného užitku pro člověka. Celá činnost Svobody zvířat je založena na myšlence nenásilí a nepřekročení osobní svobody jednotlivce, a to jak lidí, tak zvířat.

Ačkoli se naše organizace zaměřuje zejména na systémová řešení práv zvířat, jako je prosazování zákazu využívání zvířat v různých průmyslových nebo zábavních odvětvích jako jsou momentálně zvířata v cirkusech, s případy týraných zvířat se setkáváme velice často v rámci našeho poradenství.  V Zákoně na ochranu zvířat proti týrání je v preambuli jasně deklarováno: “Zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, schopnými na různém stupni pociťovat bolest a utrpení, a zasluhují si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka. Každodenní praxe je nicméně jiná, potřebné pozornosti a péči se mnohým zvířatům nedostává.

Často se setkáváme s neřešitelnými situacemi, kdy se případy nevyřeší v prospěch týraných zvířat. Bohužel toto se netýká pouze domácích mazlíčků, ale všech zvířat v péči člověka, včetně volně žijících druhů zvířat. Nestará-li se majitel dostatečně o svá zvířata, je často problém takovou věc dokázat. Podaří-li se to prokázat, sankce za špatnou péči nebo týrání bývají nízké. Jde-li o větší a třeba exotická zvířata, nikdo mu je neodebere, protože příslušné úřady by pracně sháněli někoho, kdo by se o zvířata postaral a zajistil jim nový domov. Frekvence kontrol stavu zvířat veterinární správou nejsou dostačující (např. zimoviště cirkusových zvířat navštěvuje veterinární správa 1x za 2 roky), nicméně veterinární správa nemá personální kapacity, aby se potřebné kontroly zvířat navýšily.

Domníváme se, že je potřeba neustále apelovat na společnost a její vztah ke zvířatům, upozorňovat na to, jak je vnímá a jak k nim přistupuje! Je potřeba apelovat na politické zástupce, aby zpřísnili zákony ve prospěch větší ochrany zvířat, ve prospěch jejich větší péče a pozornosti. Je potřeba hlasitě pojmenovat veškeré stávající lidské činnosti, které se dějí pro peníze a zároveň na úkor života zvířat, jako týrání zvířat! Ať už se jedná o množírny, testování na zvířatech nebo cirkusová vystoupení se zvířaty. A je potřeba, aby prokázané týrání nebylo bráno na lehkou váhu, ale jako závažný čin vůči tvorům, kteří stejně jako člověk pociťují bolest a utrpení.


»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio