Přidat RSS kanál Aktualit

Světový den bez kožešin 2017, slavíme a vzpomínáme

24.11.2017

Světový den bez kožešin 2013, PrahaJako každý rok si i letos připomínáme Světový den bez kožešin (Fur Free Friday). Tento významný den je přejat z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání, jelikož právě v tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy. První nenásilná protikožešinová akce proběhla v tento den již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. Ani letos tomu není jinak – různé protikožešinové demonstrace či události k připomenutí tohoto krutého průmyslu proběhnou na více než 100 místech po celém světě – jejich seznam najdete na stránce facebookové události Worldwide Fur Free Friday 2017.

Pro nás, v České republice, je to tentokráte den obzvláště výjimečný a zvláštní – máme obrovský důvod se radovat. Je to první český Světový den bez kožešin, kdy můžeme opravdu slavit – a sice přijetí novely zákona na ochranu zvířat, která zakazuje chov tzv. kožešinových zvířat v ČR. Zákon nabyl účinnosti v říjnu 2017, kožešinové farmy musí svoji činnost ukončit do konce ledna 2019.

Zároveň je však na místě i uctít životy všech tzv. kožešinových zvířat, které kvůli své srsti po celém světě ještě umírají. Podle odhadů je jich ročně zabito na 100 milionů. Jedná se především o lišky, norky a psíky mývalovité. Nutno však podotknout, že států, které přijaly zákazy či velmi přísná omezení chovů těchto zvířat rapidně přibývá, obzvláště v Evropě, a hlasy pro Evropu bez kožešin se rozrůstají, jak dokazují nedávné průzkumy veřejného mínění z různých evropských zemí.

Vzpomeňme však také na poslední norky a lišky, kteří jsou stále drženi na českých farmách a které bohužel čeká hrůzná smrt prostřednictvím elektrického proudu anebo udušením ve výfukových plynech. Podle odhadů jich může být na 20 000. Jejich životy budou posledními, které v České republice padnou za oběť kožešinovému průmyslu.

Dnešní den zároveň přináší vhodnou příležitost poohlédnout se za historií kožešinových farem i s ní spojené aktivity ochranářského hnutí u nás. Za tímto účelem jsme pro Vás připravili článek shrnující historický vývoj od 90. let až po současnost. Článek najdete na str. 4 ve Zpravodaji Svobody zvířat III/2017.

Obchod bez kožešinZávěrem bychom rádi připomněli, že Svoboda zvířat se kožešinovému tématu věnuje i nadále – nyní se soustředíme především na osvětu a snížení prodejnosti pravých kožešin. Jedním z efektivních nástrojů je například koordinace celosvětového program Obchod bez kožešin v České republice, do nějž se v nedávné době zapojila například i proslulá firma Gucci, která od jarní kolekce 2018 nebude prodávat ani propagovat žádné výrobky, které by obsahovaly pravé kožešiny.

Děkujeme všem, komu nejsou lhostejné osudy zvířat a kteří jakýmkoli způsobem pomáhají. Jak vidíte – má to smysl! Společně se nám již podařilo zachránit desítky tisíc zvířat!

Připomeňte si s námi Světový den bez kožešin – přinášíme pár tipů, jak na to:

  1. Zapalte dnes svíčku za oběti kožešinové módy!
  2. Sledujte a sdílejte FB Obchod bez kožešin!
  3. Chraňte s námi zvířata, podpořte projekt Svobody zvířat na Darujme.cz.

Děkujeme Vám!

Světový den bez kožešin 2017

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio