Přidat RSS kanál Aktualit

Světový den bez kožešin 2017, slavíme a vzpomínáme

24.11.2017

Světový den bez kožešin 2013, PrahaJako každý rok si i letos připomínáme Světový den bez kožešin (Fur Free Friday). Tento významný den je přejat z USA, kde se již stalo zvykem pořádat protikožešinové demonstrace každý pátek po dni Díkůvzdání, jelikož právě v tento den vyráží většina Američanů na předvánoční nákupy. První nenásilná protikožešinová akce proběhla v tento den již v roce 1985 před obchodním domem Macy´s v New Yorku a Sacramentu. Postupně se však nápad ujal po celém světě. Ani letos tomu není jinak – různé protikožešinové demonstrace či události k připomenutí tohoto krutého průmyslu proběhnou na více než 100 místech po celém světě – jejich seznam najdete na stránce facebookové události Worldwide Fur Free Friday 2017.

Pro nás, v České republice, je to tentokráte den obzvláště výjimečný a zvláštní – máme obrovský důvod se radovat. Je to první český Světový den bez kožešin, kdy můžeme opravdu slavit – a sice přijetí novely zákona na ochranu zvířat, která zakazuje chov tzv. kožešinových zvířat v ČR. Zákon nabyl účinnosti v říjnu 2017, kožešinové farmy musí svoji činnost ukončit do konce ledna 2019.

Zároveň je však na místě i uctít životy všech tzv. kožešinových zvířat, které kvůli své srsti po celém světě ještě umírají. Podle odhadů je jich ročně zabito na 100 milionů. Jedná se především o lišky, norky a psíky mývalovité. Nutno však podotknout, že států, které přijaly zákazy či velmi přísná omezení chovů těchto zvířat rapidně přibývá, obzvláště v Evropě, a hlasy pro Evropu bez kožešin se rozrůstají, jak dokazují nedávné průzkumy veřejného mínění z různých evropských zemí.

Vzpomeňme však také na poslední norky a lišky, kteří jsou stále drženi na českých farmách a které bohužel čeká hrůzná smrt prostřednictvím elektrického proudu anebo udušením ve výfukových plynech. Podle odhadů jich může být na 20 000. Jejich životy budou posledními, které v České republice padnou za oběť kožešinovému průmyslu.

Dnešní den zároveň přináší vhodnou příležitost poohlédnout se za historií kožešinových farem i s ní spojené aktivity ochranářského hnutí u nás. Za tímto účelem jsme pro Vás připravili článek shrnující historický vývoj od 90. let až po současnost. Článek najdete na str. 4 ve Zpravodaji Svobody zvířat III/2017.

Obchod bez kožešinZávěrem bychom rádi připomněli, že Svoboda zvířat se kožešinovému tématu věnuje i nadále – nyní se soustředíme především na osvětu a snížení prodejnosti pravých kožešin. Jedním z efektivních nástrojů je například koordinace celosvětového program Obchod bez kožešin v České republice, do nějž se v nedávné době zapojila například i proslulá firma Gucci, která od jarní kolekce 2018 nebude prodávat ani propagovat žádné výrobky, které by obsahovaly pravé kožešiny.

Děkujeme všem, komu nejsou lhostejné osudy zvířat a kteří jakýmkoli způsobem pomáhají. Jak vidíte – má to smysl! Společně se nám již podařilo zachránit desítky tisíc zvířat!

Připomeňte si s námi Světový den bez kožešin – přinášíme pár tipů, jak na to:

  1. Zapalte dnes svíčku za oběti kožešinové módy!
  2. Sledujte a sdílejte FB Obchod bez kožešin!
  3. Chraňte s námi zvířata, podpořte projekt Svobody zvířat na Darujme.cz.

Děkujeme Vám!

Světový den bez kožešin 2017

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio