Přidat RSS kanál Aktualit

Pozor na kožešiny na textiliích. Nejsou řádně značené.

29.05.2018

Tisková zpráva Svobody zvířat, Plzeň 29. 5. 2018

Ochránci zvířat varují veřejnost, aby při nákupu textilních výrobků, které obsahují kožešinové části, nespoléhala na cedulky informující o složení výrobku. Kožešiny na nich totiž nejsou značeny správně nebo nejsou uváděny vůbec. Varování opírají o svůj rozsáhlý průzkum, jehož výsledky nyní potvrdila i Česká obchodní inspekce (ČOI).

V průběhu listopadu 2017 až ledna 2018 provedla ČOI kontrolní šetření, v rámci nějž ověřovala, zda jsou kožešinové části na textiliích značeny dle platné legislativy. Výsledky jsou alarmující: z 12 kontrolních vzorků byly správně označeny jen 2. Na 4 položkách nebyla pravá kožešina označena vůbec, 5 produktů neobsahovalo správné názvosloví dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a na posledním vzorku nebyly uvedeny údaje o složení v českém jazyce. Jednalo se převážně o bundy nebo čepice, které obsahovaly kožešinové lemy a bambule.

ČOI provedla šetření na základě podnětu, který jí podala organizace Svoboda zvířat v březnu loňského roku. Spolek totiž provedl na podzim 2016 vlastní průzkum, v rámci nějž zkontroloval a nafotil 53 textilních výrobků obsahujících pravé kožešiny

„Závěry byly šokující. Zjistili jsme, že 81 % výrobků, které jsme kontrolovali, vůbec neobsahuje označení živočišných složek, potažmo kožešin, tak jak požaduje legislativa,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti ze Svobody zvířat.

Jak ukázal průzkum veřejného mínění z jara loňského roku (agentura Focus), 85 % obyvatel si pravé kožešiny nekupuje a 77 % dotázaných očekává, že výrobky obsahující pravou kožešinu, budou mít tuto informaci uvedenou na štítku se složením.

“Toto téma je pro spotřebitele velmi citlivé - většina občanů ČR si pravé kožešiny kupovat nechce. Je důležité si uvědomit, že skutečná zvířecí srst a umělé kožešiny jsou si stále více podobné ve svém vzhledu, omakem i cenou. A tudíž tyto vlastnosti, podle nichž by se mohl spotřebitel orientovat při odlišování pravé a umělé kožešiny, již v současnosti neslouží jako spolehlivý rozlišovací faktor,“ konstatuje Moravcová a dodává: „Současná legislativa zákazníkům nezaručuje adekvátní ochranu. Nařízení považujeme za nedostatečné a domníváme se, že by mělo konkretizovat, o jaké složky živočišného původu se jedná. Nicméně v první řadě by mělo být dodržováno.“

České šetření probíhalo v rámci mezinárodní spolupráce organizací sdružených v Alianci za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), jíž je Svoboda zvířat členem. Celkem v 10 zemích Evropy tak bylo prozkoumáno 667 textilií obsahujících pravou kožešinu. V 68 % případů na něm však ochránci zvířat nenalezli požadované označení. V září 2017 předložili představitelé FFA výsledky průzkumů europoslancům, v březnu 2018 se pak její zástupci setkali ještě s eurokomisaři, aby zdůraznili potřebu změny legislativy směřující k lepšímu značení pravých kožešin, ať už se jedná o kožešinu na oblečení, obuvi, doplňcích nebo klíčenkách.

Mnoho měsíců po zveřejnění výsledků se špatně nebo vůbec značené výrobky stále nacházejí na trhu napříč evropskými zeměmi, včetně například těch objevených nedávno organizací Vier Pfoten v Německu nebo Humane Society International ve Velké Británii.

FFA plánuje i nadále upozorňovat na porušování legislativy v této oblasti. Jedním z nejbližších kroků bude představení výsledků ČOI Evropské komisi.

“Šetření ČOI potvrzuje to, co odhalil průzkum členských organizací FFA v 10 zemích Evropy: velké množství výrobků, které nejsou značeny v souladu s článkem 12 nařízení o názvech textilních vláken. Prokázali jsme, že současná legislativa neslouží svému účelu a že je zapotřebí učinit rychlé kroky k tomu, aby bylo zamezeno dalšímu klamání spotřebitelů, kteří mají právo na to, aby věděli, co si kupují. Evropská komise musí urychleně jednat, aby zajistila, že kožešiny budou jasně značené,” uzavírá Jo Swabe z Humane Society International/Europe, členské organizace FFA.

Na skutečnost, že česká společnost je stále více kritická k výrobkům z pravých kožešin poukázalo i loňské schválení zákona zakazujícího chov tzv. kožešinových zvířat od 1. 2. 2019 v ČR.

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, 736 766 188, protisrsti@svobodazvirat.cz

Odkazy:

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Konec doby klecové - pozvánka na zahájení celoevropské petice

08.10.2018

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení EVROPSKÉ OBČANSKÉ INICIATIVY v ČR za ukončení všech klecových chovů hospodářských zvířat v celé EU - 9. října od 12 hodin na Malostranském náměstí v Praze.

Chcete vědět více?

Organizace na ochranu zvířat vyzývají ministra zemědělství k zákazu cirkusů se zvířaty

08.10.2018

Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat, Hlas zvířat, Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku a Advokátní kancelář Roberta Plicky předaly v pondělí 8.10.2018 “Výzvu ministrovi zemědělství”. Reagují tak na připravovanou novelu Zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

Chcete vědět více?

Nejnovější průzkum veřejného mínění: většina obyvatel ČR je pro rozšíření zákazu využívání zvířat v

03.10.2018

Podle nejnovějšího reprezentativního průzkumu veřejného mínění, který v září provedla agentura Focus, by s rozšířením zákazu využívání zvířat v cirkusech na alespoň volně žijící (divoká) zvířata souhlasilo 74 % občanů a občanek České republiky.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio