Přidat RSS kanál Aktualit

Popularita výrobků bez krutosti roste

24.04.2018

24. duben je již tradičně dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají utrpení laboratorních zvířat. Těch je celosvětově využito cca 115 milionů ročně, v ČR jde o cca 230 tis. zvířat. Lidé si stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. Stále více se zajímají o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře. V tom mohou spotřebitelům pomoci i některé certifikáty, např. Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Zájem o tyto certifikáty nejen mezi výrobci v ČR roste.

V ČR a na Slovensku certifikáty HCS a HHPS uděluje nezisková organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat, říká: Existuje celá řada certifikátů, které zdánlivě zaručují netestování na zvířatech, ale jsou většinou založené jen na čestném prohlášení dané firmy. Naopak certifikáty HCS a HHP zaručují spotřebitelům, že ani konečné výrobky, ale ani jednotlivé složky nejsou testovány na zvířatech, protože zahrnují i pravidelné audity“.

Mezi výrobci zájem o certifikáty roste. Na začátku letošního roku získala certifikát HCS česká začínající kosmetická značka ANY Cosmetics a slovenská značka přírodní kosmetiky Serpens.

Celosvětově bylo HCS a/nebo HHPS uděleno více než 900 výrobcům kosmetiky a čisticích prostředků. „Ukazuje to, že testování těchto výrobků na zvířatech je opravdu zbytečné. Když se mu dokáže tolik výrobců vyhnout, mohou to zvládnout také všichni ostatní,“ myslí si Bartušková Večlová. „Častou námitkou je cena certifikátů, ale my v ČR je poskytujeme zdarma, výrobce platí jen jednou za tři roky audit v řádu několik tisíc korun.“

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat. „V praxi se však zákaz testování na některé typy testů nevztahuje a také se týká pouze složek používaných přímo v kosmetice,“ vysvětluje Bartušková Večlová a dodává: U čisticích prostředků žádné omezení pro testování neplatí a u nich je tedy ještě důležitější vybírat si výrobky, které zaručeně na zvířatech testovány nebyly.“

Pro testování kosmetiky a čisticích prostředků se však spotřebuje jen malé procento všech laboratorních zvířat. V ČR je nejvíce zvířat použito pro výzkum a testování léků a nejrůznějších chemických látek. Mezi alternativní metody bez zvířat patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné a tkáňové kultury, mikročipy nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících. Alternativní metody přitom dokáží pokusy na zvířatech nejen nahradit, ale přinášejí i přesnější a spolehlivější výsledky.

Další informace:

www.svobodazvirat.cz

www.pokusynazviratech.cz

www.netestovanonazviratech.cz

Kontaktní osoba:

Barbora Bartušková Večlová, barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

21.12.2018

Přejeme Vám klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018.

Chcete vědět více?

Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?

11.12.2018

V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. "Působí to dojmem, že ministr Toman podlehl lobby majitelů cirkusů. Není přece v pořádku, aby podnikatelské subjekty, kterých se zákony týkají a mají tak zjevný střet zájmů, byly přizvány k jejich úpravě."

Chcete vědět více?

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Jak nadělit nejen lidem, ale i zvířatům pohodovější Vánoce? 

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio