Přidat RSS kanál Aktualit

Popularita výrobků bez krutosti roste

24.04.2018

24. duben je již tradičně dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají utrpení laboratorních zvířat. Těch je celosvětově využito cca 115 milionů ročně, v ČR jde o cca 230 tis. zvířat. Lidé si stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. Stále více se zajímají o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře. V tom mohou spotřebitelům pomoci i některé certifikáty, např. Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Zájem o tyto certifikáty nejen mezi výrobci v ČR roste.

V ČR a na Slovensku certifikáty HCS a HHPS uděluje nezisková organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat, říká: Existuje celá řada certifikátů, které zdánlivě zaručují netestování na zvířatech, ale jsou většinou založené jen na čestném prohlášení dané firmy. Naopak certifikáty HCS a HHP zaručují spotřebitelům, že ani konečné výrobky, ale ani jednotlivé složky nejsou testovány na zvířatech, protože zahrnují i pravidelné audity“.

Mezi výrobci zájem o certifikáty roste. Na začátku letošního roku získala certifikát HCS česká začínající kosmetická značka ANY Cosmetics a slovenská značka přírodní kosmetiky Serpens.

Celosvětově bylo HCS a/nebo HHPS uděleno více než 900 výrobcům kosmetiky a čisticích prostředků. „Ukazuje to, že testování těchto výrobků na zvířatech je opravdu zbytečné. Když se mu dokáže tolik výrobců vyhnout, mohou to zvládnout také všichni ostatní,“ myslí si Bartušková Večlová. „Častou námitkou je cena certifikátů, ale my v ČR je poskytujeme zdarma, výrobce platí jen jednou za tři roky audit v řádu několik tisíc korun.“

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat. „V praxi se však zákaz testování na některé typy testů nevztahuje a také se týká pouze složek používaných přímo v kosmetice,“ vysvětluje Bartušková Večlová a dodává: U čisticích prostředků žádné omezení pro testování neplatí a u nich je tedy ještě důležitější vybírat si výrobky, které zaručeně na zvířatech testovány nebyly.“

Pro testování kosmetiky a čisticích prostředků se však spotřebuje jen malé procento všech laboratorních zvířat. V ČR je nejvíce zvířat použito pro výzkum a testování léků a nejrůznějších chemických látek. Mezi alternativní metody bez zvířat patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné a tkáňové kultury, mikročipy nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících. Alternativní metody přitom dokáží pokusy na zvířatech nejen nahradit, ale přinášejí i přesnější a spolehlivější výsledky.

Další informace:

www.svobodazvirat.cz

www.pokusynazviratech.cz

www.netestovanonazviratech.cz

Kontaktní osoba:

Barbora Bartušková Večlová, barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz, tel. 777 835 651

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio