Přidat RSS kanál Aktualit

Pět tipů, jak zažít jako vegetarián nebo vegan dobré Vánoce

09.12.2016

Znáte to – i když se v sobě neustále utvrzujete sami v sobě o tom, že být vegetariánem nebo veganem je ta nejlepší věc, kterou jste kdy mohli udělat, okolí vám v různých situacích může dát najevo, že si to tak úplně nemyslí. Dokonce můžete být označeni jako divní, pomatení, vychýlení nebo nemocní.

Nenechte se! Být soucitní ke zvířatům je nejen vaše volba, na kterou máte právo, ale je to projev lásky, o kterou přece o Vánocích jde…

Vánoce jsou oslavou narození Ježíše Krista, který světu přinesl lásku – nevadí, že nejste křesťani, ale tím, že se nechcete podílet na průmyslu masa, mléka, vajec, atd… přinášíte už tímto klid a respekt vůči živým tvorům. Je to váš konkrétní přínos – žádná hesla, fráze, teorie, dáváte zvířatům lásku každý den tím, že si jich vážíte jako spoluobyvatel na této Zemi.

Máme pro Vás pět tipů, jak prožít Vánoce v klidu a míru:

1. Nenechte na sebe tlačit okolím a vytvořte si svoje klidné Vánoce

Klidné VánoceMnoho z nás je před Vánoci pod obrovským tlakem – myslíme si, že se od nás něco očekává, ve stresu přemýšlíme o tom, co koupit, jak to koupit, kde nejlevněji…

A přitom je to tak jednoduché – stačí jen zpomalit, neřídit se podle hesla „čím dražší, tím lepší“ a prostě jen zvolit to, co někomu udělá radost. Pohoda Vánoc nespočívá v nakupování, uklízení a stresování. Jejich podstata je v klidu, radosti a v blízkosti.

Udělejte si svoje klidné Vánoce – nikdo se na vás nebude zlobit, když nedostane několikatisícový dárek, stačí, když se také budete setkávat, mluvit a být spolu.

2. Vybírejte takové dárky, které budou ostatní inspirovat

HCSAno, Vánoce jsou také o dárcích. Víme, jak ostatní obdarovat, co by si přáli, co by jim udělalo radost. Ale zkuste to i tak, že svým blízkým uděláte radost a zároveň jim tím řeknete, jaký je váš pohled na věc, jak si představujete, aby svět vypadal – bez krutosti, s pochopením a jiným pohledem.

Nejčastější dárky bývají oblečení a kosmetika. Zkuste při nákupu v obchodech přemýšlet o tom, z čeho je oblečení vyrobeno, jestli na sobě nemá kousky kožešiny v podobě tzv. trimů (lemů na bundách nebo obuvi) a nakupujte v obchodech, které jsou zapojeny do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin, nebo si přečtěte o tom, jak rozpoznat umělou kožešinu od pravé.

Při výběru kosmetiky byste také měli ještě být ostražití, protože i když je v EU zakázáno testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech, ve skutečnosti je stále možné používat v kosmetice látky otestované na zvířatech. Doporučujeme kupovat kosmetiku s certifikáty Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS)- jde o jediné mezinárodně uznávané certifikáty, které zaručují, že ani finální výrobky, ani jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech.

3. Udělejte dobrý skutek a začněte se na Vánoce starat o zvíře z útulku

Zachraňte zvíře z útulkuNedoporučujeme darovat někomu zvíře, pokud o tom neví, není na to připravený a po počáteční radosti by mohlo skončit v útulku.

Pokud se ke starání se o opuštěné zvíře rozhodnete vy sami, se vším, co k tomu patří, bude to jistě skvělá volba. Kdy jindy se rozhodnout pro nového přítele, než právě o Vánocích? Zvažte ale, jestli budete mít místo, prostředky a čas pro nového člena rodiny – není smutnější pohled, než je vrácený pes nebo kočka zpátky do útulku.

4. Domluvte se doma a uvařte si na Vánoce svoje jídlo

Vegetariánské jídloŠtedrovečerní večeře! Spousta vegetariánů a veganů má často problémy s přijetím toho, že naruší tradici kapra nebo řízku jako hlavního vánočního jídla. Tak to přece musí být, je to tradice… Nebojte se ale udělat si vánoční večeři podle svého. Podle našich zkušeností to jde snadno a navíc poznáte nečekané kombinace nových jídel. Inspirujte se třeba na webu Soucitně. A spoustu receptů najdete i v knihách z našeho e-shopu – kromě jiných Místo kapra hlíva nebo Vaříme pro vegany.

A dejte ochutnat i členům své rodiny. I když si tentokrát sami sníte, co jste si navařili, příští rok se k vám třeba někdo přidá. Dobrou chuť!

5. Pomozte Svobodě zvířat a vyberte si dárky v našem e-shopu

Diář 2017V našem e-shopu najdete řadu možností, jak obdarovat svoje blízké a zároveň tak přispět na činnost organizace, která už 22 let pomáhá zvířatům.

Vyberte si z řady triček, tašek, placek, knížek, máme pro Vás také multivitamíny nebo samolepky. Novinkou je originální týdenní diář na rok 2017.

Můžete také darovat členství ve Svobodě zvířat. Máte-li zájem o tento originální dárek v hodnotě 360 (roční členství), 720 (členství na 2 roky), 1 800 (členství na 5 let) nebo na libovolný počet let, objednejte si jej prosím na e-mailu clenstvi@svobodazvirat.cz.

Možná jste si svoje Vánoce zařídili po svém už dávno. Možná to budou ty první, které prožijete v klidu, s láskou a pochopením nejen pro lidi, ale pro všechny živé tvory.

Děkujeme, že pomáháte skončit s utrpením zvířat, a přejeme Vám příjemně strávené vánoční svátky.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio