Přidat RSS kanál Aktualit

Pět tipů, jak pomoci Vašim zvířecím přátelům přežít Silvestra

28.12.2015

fireworksZnáme to všichni, zvláště ve dnech, kdy část obyvatelstva pociťuje potřebu vyjádřit svoje emoce pomocí ran z petard, dělobuchů a ohňostrojů.

Ohlušující rány a světelné efekty jsou ale obrovským stresem pro zvířata, a to nejen u nás doma, ale i ve volné přírodě, útulcích, záchranných stanicích nebo zoo.

Kde se můžeme setkat s petardami a ohňostroji?

Bohužel dnes takové jevy můžeme vidět skoro všude, hlavně ale ve městech na volných prostranstvích, mezi domy, ohňostroj pořádá např. i hlavní město Praha.Novou „módou“ je odpalovat petardy i v přírodě, v lese, na horách, ...

Kdy nejvíce hrozí takové akce?

Vše začíná oslavami sv. Mikuláše a pokračuje během prosince. S vánočními svátky a blížícím se Silvestrem takové aktivity nabývají na intenzitě a vrcholí na konci roku a na samotný Nový rok.

kočkaKterá zvířata jsou nejvíce ohrožena?

Nejvíce pociťujeme takové ohrožení u domácích zvířat, především psů a koček. Hluk a světelné efekty mají také negativní vliv na divoká zvířata v lese v přírodě, kdy se nemají kam ukrýt před nečekaným hlukem a záblesky, které je neuvěřitelně děsí a ona pak zmateně utíkají i do míst, kterým by se normálně vyhnula. Stejné nebezpečí hrozí i ptákům, kteří se vyděšeni hlukem a světlem pokusí odlétnout, nicméně oslněni několika ohňostroji po sobě se mohou snadno zranit či usmrtit o dráty elektrického vedení, o nosná lana lávek a mostů, o potrubí a další překážky. Často po novoročních oslavách tak končí desítky zvířat vyčerpána, poraněna či zmrzačena.

Co dělat v případě nalezení zmateného nebo poraněného zvířete?

V případě, že naleznete v přírodě zraněné zvíře, obraťte se, prosím, na nejbližší záchrannou stanici, jejich seznam naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Zde přinášíme pět tipů pro majitele domácích zvířat, jak svým zvířecím přátelům pomoci „přežít“ novoroční oslavy:

1. Ujistěte se, že má Váš pes či kočka kdykoli přístup do místa, kde se může ukrýt, pokud bude chtít. Takovým místem může být například úkryt pod nábytkem nebo ve skříni.

2. Když se začne stmívat, zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pusťte hudbu, abyste zamaskovali a zastřeli zvuk ohňostrojů.

3. Nikdy netrestejte své zvíře ani se po něm neohánějte, je-li vystrašené, neboť to by problém pouze zhoršilo. Zároveň ho ani extrémně neuklidňujte, abyste v něm neutvrdili pocit, že se děje něco závažného.

4. Vždy se ujistěte, že se Vaše kočka či pes nachází v bezpečném a zajištěném prostředí, odkud nemůže utéct v případě, že zaslechne náhlý hluk. Nechte své zvíře očipovat pro případ, že by uteklo. Velmi praktické jsou i přívěsky na obojek, kam můžete nechat vyrýt jeho jméno a telefonní číslo na Vás.

5. Zkraťte procházky se svým pejskem a mějte ho na vodítku. I poslušný pes se může vyděsit nenadálé rány a zaběhnout pak velmi daleko nebo dokonce vběhnout pod auto.

Přidejte se na Facebooku k akci „Silvestr 2015 bez raket a petard“a ukažte, že dovedete slavit i bez hluku, okázalosti a s ohledem na zvířata.

Děkujeme.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

21.12.2018

Přejeme Vám klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018.

Chcete vědět více?

Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?

11.12.2018

V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. "Působí to dojmem, že ministr Toman podlehl lobby majitelů cirkusů. Není přece v pořádku, aby podnikatelské subjekty, kterých se zákony týkají a mají tak zjevný střet zájmů, byly přizvány k jejich úpravě."

Chcete vědět více?

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Jak nadělit nejen lidem, ale i zvířatům pohodovější Vánoce? 

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio