Přidat RSS kanál Aktualit

Obrovské vítězství pro šest milionů norků v Nizozemsku

12.11.2015

Norek_Jo-Anne McArthurV úterý 10.11. 2015 ráno nizozemský soud oznámil své konečné rozhodnutí o odvolání vlády proti nizozemským chovatelům norků. Došlo tedy k nesmírné úlevě jak celé Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), tak její nizozemské členské organizace Bont voor Dieren, která kampaň v Nizozemsku vedla. Konečný verdikt znamená, že kožešinový průmysl v Nizozemsku se již chýlí ke svému konci - zákaz chovu norků vstoupil zpět v platnost. Soud totiž dospěl k závěru, že obecný zájem má větší váhu, než ekonomický zájem skupiny chovatelů norků. Vítězné rozhodnutí je tedy na straně šesti milionů norků, kteří jsou na území Nizozemska každoročně pro svou kožešinu zabíjeni.

Nicole van Gemert, ředitelka organizace na ochranu zvířat Bont voor Dieren, říká: "Od doby svého založení se organizace Bont voor Dieren dala do boje proti nizozemským norčím farmám. Během své cesty jsme museli překonat některé významné překážky, jako např. převrácení zákazu chovu v loňském roce, ale trpělivost přináší růže: nejenže je zákaz chovu norků opět zpátky platný, ale veškeré rozšiřování farem prováděných v tomto posledním roce se stalo nelegálním."

Pracovníci Bont voor Dieren tvrdě pracovali na zastavení krutosti a nevhodných životních podmínek norků na kožešinových farmách. Tuto kampaň organizace intenzivně vedla až do včerejšího velkého vítězství za práva zvířat.

Pro nizozemské chovatele norků verdikt znamená, že veškeré rozšiřování jejich farem, které byly provedeny od roku 2013, kdy zákaz vstoupil v platnost, se okamžitě staly ilegální. Van Gemert dodává: "Čeká nás ještě hodně práce, kterou je potřeba udělat v příštích letech. Soudní řízení proti všem rozšířením provedených na kožešinových farmách po celém Nizozemsku, od doby kdy zákaz vstoupil v platnost, jsou první na seznamu. Teprve až poslední chovatel norků na území Nizozemska zavře brány své farmy, bude konečně zastaveno utrpení zvířat  a zachráněny miliony zvířecích životů na kožešinových farmách."

Nizozemsko je čtvrtou zemí s největší roční produkcí norčích kožešin na světě. Ročně je zabíjeno kolem 6 000 000 norků. V roce 2012 nizozemský Senát hlasoval pro zákaz chovu norků, zákaz byl založen na etických důvodech a chovatelé dostali přechodné období 12 let. V roce 2014 nizozemský soud zrušil zákaz chovu norků a odůvodnil to tím, že finanční kompenzace pro chovatele byly nedostatečné. Konečné rozhodnutí z 10. listopadu 2015 znamená, že v roce 2024 bude chov norků v Nizozemí definitivně ukončen.

(Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals)

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio