Přidat RSS kanál Aktualit

Nové záběry z kožešinových farem opět dokazují nesmírné utrpení zvířat

24.03.2015

Norci na farmě v Dolní CerekviMinulý týden zveřejnila organizace OBRAZ nové záběry z několika kožešinových farem v ČR. Jako vždy dokazuje video obrovské utrpení tzv. kožešinových zvířat (konkrétně lišek a norků). Jako vždy na nich můžete spatřit zohavená, poraněná, vystresovaná a nemocná zvířata. Jako vždy je podle úřadů vše v pořádku - dle ministra zemědělství i Státní veterinární správy je legislativa dodržena, a tudíž je vše, jak má být. Historie se opakuje. Stejný scénář se odehrál po zveřejnění záběrů, které Svoboda zvířat pustila na veřejnost v roce 2012 (následovala kampaň Ukažte to vládě) i v roce 2010 i v několika předchozích letech. O čem to svědčí?

Za prvé je to jasným důkazem toho, že zvířata na (nejen) českých farmách nesporně trpí. Společným jmenovatelem záběrů ze všech let i těch letošních jsou nemoci, zranění, psychická deprivace. Nejedná se tedy jen o ojedinělé náhodné případy nebo o případy zvířat, která jsou zrovna „v léčení“, jak někteří úředníci rádi tvrdí. Evidentně se jedná o systematické selhání a systematické týrání zvířat (nutno podotknout, že podobné záběry zubožených zvířat přicházejí i z ostatních evropských zemí, kde se zvířata chovají podobným způsobem).

Z výše uvedeného dále vyplývá, že odpověď úřadů, že legislativa je dodržena, a proto je vše v pořádku, již není déle udržitelná. Zákony je zapotřebí změnit.

Odtud vedou dvě cestycelkový zákaz a zrušení těchto chovů nebo alespoň zpřísnění podmínek pro chov tak, aby odpovídaly etologickým potřebám zvířat a nedocházelo k jejich fyzickému a psychickému poškozování. První variantu přijalo již 6 evropských zemí a v dalších se o podobných krocích jedná nebo jsou zde schváleny částečně. Druhou cestou se vydalo například Německo (v roce 2006 schválilo předpisy zpřísňující podmínky chovu – např. několikanásobně větší klece pro zvířata vybavené podle jejich etologických potřeb, zvířatům musí být např. umožněné hrabání, norci musí mít k dispozici vodní nádrž a další speciální vybavení). To ale v konečném důsledku chov prodražuje a činí jej nerentabilním. V Německu to mělo za následek prakticky vymizení kožešinových farem. Ať tak či onak, je jasné, že chovy tzv. kožešinových zvířat nemají budoucnost (pokud ovšem úřady nebudou stále trvat na tom, že týrání zvířat kvůli kožešinovým doplňkům – jako jsou například moderní kožešinová sluchátka, s nimiž nedávno přišla Dolce&Gabbana, je v pořádku).

Norek na farmě v Dolní CerekviNabízí se otázka, proč jsou úřady i vláda k tomuto problému lhostejní a proč je jim zatěžko přistoupit na zrušení chovů, které nikdo nepotřebuje a kvůli kterým jsou týrána zvířata? Proč nemůžeme následovat cestu, kterou zvolila například Velká Británie, když v roce 2003 chovy tzv. kožešinových zvířat zcela zakázala, a sice z toho důvodu, že Britové nepovažují za morální zabíjet zvířata jen kvůli kožešinám?

Ale ani Čechům to není jedno, podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění, který pro Svobodu zvířat zpracovalo CVVM v roce 2013, nesouhlasí se zabíjením zvířat pro kožešinu 69 % občanů. V čem je tedy problém? Proč v ČR stále tolerujeme průmysl, kvůli němuž trpí a umírají desítky tisíc zvířat – průmysl, jehož produkt nikdo nepotřebuje, jelikož při dnešních technologických možnostech není problém vyrobit kvalitní a od pravé v podstatě nerozpoznatelnou kožešinu? Kolik takových záběrů trpících zvířat budeme muset ještě přinést?

Na závěr bychom ale přeci jen přinesli trochu optimismu. Zdá se, že se věci přeci jen posouvají k lepšímu (ačkoli pomalu). Když jsme s kampaní Proti srsti začínali, téma kožešin absolutně nikoho nezajímalo a obecně panoval názor, že toto téma je již překonané. Mnoho občanů, úředníků, ba dokonce i samotných ochránců zvířat se v té době divilo, proč se tématem vůbec ještě zabýváme. Jsme rádi, že jsme s tím tehdy nepřestali a že se utrpení lišek, norků a dalších tzv. kožešinových zvířat v posledních letech dostává zase do povědomí veřejnosti. Důkazem budiž zvyšující se počet organizací, Obchod bez kožešinkteré se kromě Svobody zvířat tématu začaly věnovat, neustále se rozrůstající program Obchod bez kožešin či počet podpisů pod Peticí za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, který neustále stoupá a nyní se pohybuje kolem 25 000. Kromě jiného se již podařilo uzavřít několik kožešinových farem, a zachránit tak tisíce zvířat. Problém kožešinových zvířat se pomalu dostává do veřejného diskurzu, což je zajisté slibný začátek konce jednoho z nejabsurdnějších průmyslů.

Prosíme proto všechny, kterým nejsou osudy zvířat lhostejné, nebuďme k tomuto problému slepí, nepromarněme tuto příležitost a postavme se společně za zvířata.

Způsobů, jak můžete pomoci, je mnoho:

Za jakoukoli pomoc zvířatům děkujeme. Veškeré informace najdete na www.protisrsti.cz.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio