Přidat RSS kanál Aktualit

Německo zvažuje zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat

27.07.2015

Dne 10. 7. 2015 se Spolková rada v Německu (Bundesrat) vyslovila pro zákaz chovu a zabíjení tzv. kožešinových zvířat pro jejich kožešinu. Návrh novely německého zákona na ochranu zvířat bude nyní předán Spolkovému sněmu (Bundestag). Přijetí návrhu Spolkovým sněmem by znamenalo ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat v Německu. 


Farma v Syrovicích (2012)V současné době
(od 1. 1. 2012) platí v Německu velmi přísné standardy pro chov tzv. kožešinových zvíířat. Tyto podmínky vycházejí z etologických potřeb zvířat, což zároveň v praxi téměř znemožňuje jejich chov (zvířata musí mít například obohacené klece pro své zabavení jako třeba tunely a roury, kterými mohou prolézat atp.).

Před zavedením těchto opatření bylo v celém Německu 25 kožešinových farem, po jejich postupné implementaci klesl počet farem asi na 8 a předpokládá se, že jich bude nadále ubývat, protože se za těchto podmínek chov stal pro farmáře nerentabilním. Od 1. 1. 2017 nabydou účinnosti další zpřísňující podmínky chovu – zvířata budou mít několikanásobně větší a vyšší klece bez drátěné podlahy, vybavené podle jejich etologických potřeb - zvířata budou muset mít např. umožněné hrabání, dále musí mít k dispozici vodní nádrž a další speciální vybavení pro obohacení klecí. Tato nová opatření tedy prakticky znemožní chov a pravděpodobně bude i nadále docházet k uzavírání zbytku kožešinových farem na území Německa.

Jak je vidět na tomto příkladu od našich západních sousedů, je úprava a zpřísnění podmínek chovu pouhým prodloužením konce kožešinových farem. Jak již bylo řečeno, tak již nyní za stávajících podmínek, je chov pro farmáře nerentabilní a dalším zpřísňováním podmínek se to nezmění, a možná právě proto se mnoho z osmi zbývajících farem brání novým opatřením a snaží se napadat regulace u soudu. Ke stávající situaci se jako jedna z mála postavila spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, která navrhla vyrovnání dvěma největším farmám nacházejícím se na jejím území. Farmářům povolí i nadále provozovat své farmy, aniž by splňovaly nejnáročnější standardy až do konce roku 2017, ale na oplátku požaduje uzavření farem od 1. 1. 2018, a součástí dohody je i zastavení veškerých právních případů, které se daného tématu týkají.

Omezení či zákazy chovu tzv. kožešinových zvířat již platí ve více než 12 zemích EvropyEvropské kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i zákonodárců. Chovné podmínky na kožešinových farmách jsou z etologického hlediska naprosto nevyhovující a možný zákaz kožešinových farem je založen mimo jiné na skutečnosti, že pro zabíjení zvířat pro kožešinu není žádný morálně ospravedlnitelný důvod. Pokud by návrh novely německého zákona na ochranu zvířat Spolkový sněm přijal a došlo by tak k ukončení faremního chovu kožešinových zvířat, stalo by se Německo další zemí Evropy bez kožešinových farem. 


Situaci samozřejmě nadále monitorujeme. Kampaň Proti srsti, jejíž cílem je prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR, můžete podpořit zde. Děkujeme!

zdroje: 

protisrsti.cz

tierschutzbund.de

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio