Přidat RSS kanál Aktualit

Německo zvažuje zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat

27.07.2015

Dne 10. 7. 2015 se Spolková rada v Německu (Bundesrat) vyslovila pro zákaz chovu a zabíjení tzv. kožešinových zvířat pro jejich kožešinu. Návrh novely německého zákona na ochranu zvířat bude nyní předán Spolkovému sněmu (Bundestag). Přijetí návrhu Spolkovým sněmem by znamenalo ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat v Německu. 


Farma v Syrovicích (2012)V současné době
(od 1. 1. 2012) platí v Německu velmi přísné standardy pro chov tzv. kožešinových zvíířat. Tyto podmínky vycházejí z etologických potřeb zvířat, což zároveň v praxi téměř znemožňuje jejich chov (zvířata musí mít například obohacené klece pro své zabavení jako třeba tunely a roury, kterými mohou prolézat atp.).

Před zavedením těchto opatření bylo v celém Německu 25 kožešinových farem, po jejich postupné implementaci klesl počet farem asi na 8 a předpokládá se, že jich bude nadále ubývat, protože se za těchto podmínek chov stal pro farmáře nerentabilním. Od 1. 1. 2017 nabydou účinnosti další zpřísňující podmínky chovu – zvířata budou mít několikanásobně větší a vyšší klece bez drátěné podlahy, vybavené podle jejich etologických potřeb - zvířata budou muset mít např. umožněné hrabání, dále musí mít k dispozici vodní nádrž a další speciální vybavení pro obohacení klecí. Tato nová opatření tedy prakticky znemožní chov a pravděpodobně bude i nadále docházet k uzavírání zbytku kožešinových farem na území Německa.

Jak je vidět na tomto příkladu od našich západních sousedů, je úprava a zpřísnění podmínek chovu pouhým prodloužením konce kožešinových farem. Jak již bylo řečeno, tak již nyní za stávajících podmínek, je chov pro farmáře nerentabilní a dalším zpřísňováním podmínek se to nezmění, a možná právě proto se mnoho z osmi zbývajících farem brání novým opatřením a snaží se napadat regulace u soudu. Ke stávající situaci se jako jedna z mála postavila spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, která navrhla vyrovnání dvěma největším farmám nacházejícím se na jejím území. Farmářům povolí i nadále provozovat své farmy, aniž by splňovaly nejnáročnější standardy až do konce roku 2017, ale na oplátku požaduje uzavření farem od 1. 1. 2018, a součástí dohody je i zastavení veškerých právních případů, které se daného tématu týkají.

Omezení či zákazy chovu tzv. kožešinových zvířat již platí ve více než 12 zemích EvropyEvropské kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i zákonodárců. Chovné podmínky na kožešinových farmách jsou z etologického hlediska naprosto nevyhovující a možný zákaz kožešinových farem je založen mimo jiné na skutečnosti, že pro zabíjení zvířat pro kožešinu není žádný morálně ospravedlnitelný důvod. Pokud by návrh novely německého zákona na ochranu zvířat Spolkový sněm přijal a došlo by tak k ukončení faremního chovu kožešinových zvířat, stalo by se Německo další zemí Evropy bez kožešinových farem. 


Situaci samozřejmě nadále monitorujeme. Kampaň Proti srsti, jejíž cílem je prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR, můžete podpořit zde. Děkujeme!

zdroje: 

protisrsti.cz

tierschutzbund.de

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio