Přidat RSS kanál Aktualit

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy

11.07.2018

Lucembursko se v červnu stalo desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy. Byl schválen nový progresivní zákon na ochranu zvířat, navržený v roce 2016 ministrem zemědělství Fernandem Etgenem. Jeho součástí je i zákaz kožešinových farem.

Zákon na ochranu zvířat vstoupí v účinnost v říjnu 2018. V Lucembursku v současnosti není žádná kožešinová farma, zákon tak bude především bránit budování nových norkových farem. Veškeré informace o novém zákoně jsou dostupné na internetovém portálu https://deiereschutzgesetz.lu/.

Nový zákon na ochranu zvířat je založen na předpokladu, že zvířata, „nejsou lidmi, ale jsou živé vnímající bytosti a je vědecky dokázáno, že jejich nervová soustava jim umožňuje cítit bolest a zakoušet další emoce“, včetně „utrpení a trýzně“.

Lucemburský ministr zemědělství, Fernand Etgen, představil návrh nového zákona, jehož účelem bylo „zaručit důstojnost, ochranu života, bezpečnost a dobré životní podmínky zvířat“, v květnu 2016. Ministr Etgen uvedl: „Vzhledem k novým vědeckým poznatkům o zvířatech a změnám v pohledu společnosti na zvířata si legislativa ohledně životních pohody zvířat žádá zásadní reformy“.

Rada vlády Lucemburska deklaruje: „Zvířata už nejsou považována za věci, ale za živé bytosti obdařené vnímáním, kterým náleží určitá práva.“

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která se rozhodla postavit kruté zacházení se zvířaty na kožešinových farmách mimo zákon. Přečtěte si víc o zákazech kožešinových chovů

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio