Přidat RSS kanál Aktualit

Konec činčilích farem v Česku?

19.02.2016

ČinčilyV České republice již v současné době neexistuje žádný komerční chov činčil pro kožešiny.

Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy (SVS), které si vyžádala v lednu 2016 organizace Svoboda zvířat. V loňském roce totiž ukončila svoji činnost farma ve Zbýšově, která byla na našem území posledním místem zaměřujícím se na chov činčil pro jejich kožešinu. Dle odhadů se tam v jednu dobu chovalo až 1 600 zvířat.

Dle našeho názoru vedlo k postupnému uzavření farem hned několik důvodů: V České republice existuje poměrně rozsáhlá praxe chovu činčil jako „domácích mazlíčků“ a ani veřejné mínění není zabíjení tzv. kožešinových zvířat nakloněné.

Jak ukázal průzkum CVVM z listopadu 2015, který si Svoboda zvířat nechala zpracovat, 70 % občanů si přeje zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR a 74 % respondentů nesouhlasí se zabíjením zvířat pro kožešinu.

Na zániku těchto farem se zajisté také podílela skutečnost, že na počátku roku 2014 nabyly účinnosti nové podmínky, které mírně zpřísnily kritéria pro chov činčil za účelem získání jejich kožešiny. S tím souvisí také fakt, že produkce kožešin u nás v posledních letech klesá. Vše koneckonců potvrzuje i výše zmíněný průzkum, podle nějž si výrobky obsahující pravou kožešinu nekupuje 85 % obyvatel ČR.

KřižanoviceNení to však jediná radostná zpráva pro zvířata, kterou přinesla nová data od SVS. Chov jiného druhu tzv. kožešinových zvířat, a sice konkrétně lišek, ukončila farma v Křižanovicích. Na místě nyní tedy zůstává „pouze“ chov norků. Na otřesné podmínky, které na farmě panují, jsme v minulosti již několikrát upozorňovali. Zhlédnout je můžete na těchto záběrech.

V současnosti je na území ČR stále v provozu 9 farem, kde se chovají norci a lišky a v minimální míře také fretky (od roku 2009 bylo zrušeno celkem 6 takových chovů). Není to však důvod čekat až farmy samy vymizí - nejen že je zabíjení zvířat kvůli ozdobám neetické (v dnešní době jsou tzv. kožešinová zvířata zabíjena především kvůli lemům oblečení nebo například bambulím na čepicích atp.), ale zvířata v těchto chovech navíc velmi trpí, jelikož jsou chována v podmínkách, které neodpovídají jejich přirozeným potřebám. Zabíjena jsou udušením ve výfukových plynech či elektrickým proudem. A nejen proto v současné době intenzivně lobujeme u volených zástupců v Parlamentu za zákaz chovu těchto zvířat v České republice.

Podpořte nás prosím – ať už finančně nebo podpisem petice.

Za jakoukoli pomoc děkujeme.

Více informací najdete na www.protisrsti.cz.

dms

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Váš hlas má cenu 20 000 Kč

03.05.2018

Podpořte nás v hlasování o 20 000 Kč.

Chcete vědět více?

Není zebra jako zebra

24.05.2018

Zebra v cirkusu má podle české legislativy horší podmínky pro život, než jaké se obvykle vyžadují po ZOO či soukromých chovatelích. Pomozte nám to změnit, chtějte také Cirkusy bez zvířat.

Chcete vědět více?

Minimálně 11 zeber kočuje českými krajinami v cirkusech

22.05.2018

Minimálně 11 zeber kočuje českými krajinami v cirkusech. S velkou pravděpodobností je však skutečné číslo ještě vyšší. Pomozte nám to změnit.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz