Přidat RSS kanál Aktualit

Kdo týrá tzv. kožešinová zvířata v ČR? Aktivisté nebo farmáři?

19.08.2015

Počátkem týdne prolétla médii zpráva o dalším radikálním činu členů hnutí ALF (Animal Liberation Front), kteří tentokrát posprejovali norky na farmě ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku růžovou barvou. Dle prohlášení ALF byla barva netoxická, tudíž neměla zvířatům ublížit. Státní veterinární správa (SVS) však tvrdí opak a podle jejího vyjádření tento útok nepřežilo několik zvířat a případ označuje jako jejich týrání. Pachatelům hrozí pokuta až do výše půl milionu korun. Objevují se také spekulace, že mohlo jít o cílenou provokaci ze stran chovatelů, s nimiž pan ministr Jurečka koncem prázdnin jednal o podmínkách, v nichž zvířata na českých farmách žijí.

Ať už to bylo jakkoli, je zarážející, že SVS označuje tento akt za týrání zvířat, přičemž nevhodné podmínky, v nichž tzv. kožešinová zvířata na farmách žijí a díky nimž trpí různými nemocemi, dochází ke zraněním, zabíjení vlastních mláďat matkami atp., jsou podle veterinářů v pořádku. Úředníci i pan ministr se rádi ohánějí argumentem, že standardy pro chov zvířat byly od počátku roku 2014 zpřísněny. Míra, do jaké byly zpřísněny, je na debatu jinou – samozřejmě se nejedná o žádný velký krok ve prospěch zvířat, srovnáme-li legislativu například s Německem. Proč už se ale nikde nezmíní, že, dle našich zjištění, dvě farmy z cca 10, nové podmínky po vstoupení v platnost ještě nějakou dobu nedodržovaly, a porušovaly tak stávající vyhlášku? Ještě více zarážející je fakt, že pachatelé tohoto přestupku – tedy sami chovatelé – jejichž chování mělo následky na stovky až tisíce zvířat, dostali pokutu ve výši pouhých 500 Kč v prvním a 5 000 Kč ve druhém případě?

Jak jsme se již mnohokrát vyjádřili, ve své práci volí Svoboda zvířat pouze legální cesty a s poškozováním cizího majetku, zvířat nebo útoky na konkrétní osoby nesouhlasí. Nelze se však divit frustraci lidí, kteří se nemohou déle dívat na utrpení zvířat, jež úřady neustále ignorují. Je na místě se zamyslet, jak je možné, že za posprejování zvířat, která čekají na legální smrt zplynováním či elektrošoky, hrozí až půlmilionová pokuta, zatímco za systematické týrání v podobě nedodržení předpisů dostali chovatelé pokuty v řádu tisíců? V neposlední řadě si povšimněme, že vyjádření SVS bylo vydáno ve stejný den, kdy se aktivisté spolku OBRAZ rozhodli protestovat před Ministerstvem zemědělství (tedy 17. 8., přičemž k útoku došlo 7. 8. a k první kontrole SVS pravděpodobně již 10. 8. 2015). Obrázek nechť si každý udělá sám.

Faktem zůstává, že české kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i organizací na ochranu zvířat, a to jak tuzemských, tak zahraničních.

Pomozte nám prosím prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR, a připojme se tak k dalším evropským zemím, kde už podobná legislativa platí.

Podepište petici na www.protisrsti.cz.

Děkujeme!

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy

11.07.2018

Byl schválen nový progresivní zákon na ochranu zvířat, navržený v roce 2016 ministrem zemědělství Fernandem Etgenem. Jeho součástí je i zákaz kožešinových farem.

Chcete vědět více?

Sleva pro naše členy a dárce ve Vitalpenzionu Novina****

10.07.2018

Nově máme 10% slevu* ve Vitalpenzionu Novina v Kryštofově údolí pro naše členy a dárce. Penzion se nachází v krásné přírodě a servírují zde 100% rostlinné menu.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat se přidala k Výzvě pro Avon pochod

04.07.2018

Svoboda zvířat se přidala k Výzvě pro Avon pochod a oslovila firmu Avon, aby se v dalších ročnicích distancovala od vypouštění balonků do přírody.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz