Přidat RSS kanál Aktualit

Kdo týrá tzv. kožešinová zvířata v ČR? Aktivisté nebo farmáři?

19.08.2015

Počátkem týdne prolétla médii zpráva o dalším radikálním činu členů hnutí ALF (Animal Liberation Front), kteří tentokrát posprejovali norky na farmě ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku růžovou barvou. Dle prohlášení ALF byla barva netoxická, tudíž neměla zvířatům ublížit. Státní veterinární správa (SVS) však tvrdí opak a podle jejího vyjádření tento útok nepřežilo několik zvířat a případ označuje jako jejich týrání. Pachatelům hrozí pokuta až do výše půl milionu korun. Objevují se také spekulace, že mohlo jít o cílenou provokaci ze stran chovatelů, s nimiž pan ministr Jurečka koncem prázdnin jednal o podmínkách, v nichž zvířata na českých farmách žijí.

Ať už to bylo jakkoli, je zarážející, že SVS označuje tento akt za týrání zvířat, přičemž nevhodné podmínky, v nichž tzv. kožešinová zvířata na farmách žijí a díky nimž trpí různými nemocemi, dochází ke zraněním, zabíjení vlastních mláďat matkami atp., jsou podle veterinářů v pořádku. Úředníci i pan ministr se rádi ohánějí argumentem, že standardy pro chov zvířat byly od počátku roku 2014 zpřísněny. Míra, do jaké byly zpřísněny, je na debatu jinou – samozřejmě se nejedná o žádný velký krok ve prospěch zvířat, srovnáme-li legislativu například s Německem. Proč už se ale nikde nezmíní, že, dle našich zjištění, dvě farmy z cca 10, nové podmínky po vstoupení v platnost ještě nějakou dobu nedodržovaly, a porušovaly tak stávající vyhlášku? Ještě více zarážející je fakt, že pachatelé tohoto přestupku – tedy sami chovatelé – jejichž chování mělo následky na stovky až tisíce zvířat, dostali pokutu ve výši pouhých 500 Kč v prvním a 5 000 Kč ve druhém případě?

Jak jsme se již mnohokrát vyjádřili, ve své práci volí Svoboda zvířat pouze legální cesty a s poškozováním cizího majetku, zvířat nebo útoky na konkrétní osoby nesouhlasí. Nelze se však divit frustraci lidí, kteří se nemohou déle dívat na utrpení zvířat, jež úřady neustále ignorují. Je na místě se zamyslet, jak je možné, že za posprejování zvířat, která čekají na legální smrt zplynováním či elektrošoky, hrozí až půlmilionová pokuta, zatímco za systematické týrání v podobě nedodržení předpisů dostali chovatelé pokuty v řádu tisíců? V neposlední řadě si povšimněme, že vyjádření SVS bylo vydáno ve stejný den, kdy se aktivisté spolku OBRAZ rozhodli protestovat před Ministerstvem zemědělství (tedy 17. 8., přičemž k útoku došlo 7. 8. a k první kontrole SVS pravděpodobně již 10. 8. 2015). Obrázek nechť si každý udělá sám.

Faktem zůstává, že české kožešinové farmy jsou pod značným tlakem veřejnosti i organizací na ochranu zvířat, a to jak tuzemských, tak zahraničních.

Pomozte nám prosím prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR, a připojme se tak k dalším evropským zemím, kde už podobná legislativa platí.

Podepište petici na www.protisrsti.cz.

Děkujeme!

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2019

21.12.2018

Přejeme Vám klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018.

Chcete vědět více?

Podlehlo Ministerstvo zemědělství nátlaku cirkusů?

11.12.2018

V úterý 11. prosince média přinesla zprávu, že Ministerstvo zemědělství (MZe) do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nezapracuje zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. "Působí to dojmem, že ministr Toman podlehl lobby majitelů cirkusů. Není přece v pořádku, aby podnikatelské subjekty, kterých se zákony týkají a mají tak zjevný střet zájmů, byly přizvány k jejich úpravě."

Chcete vědět více?

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Jak nadělit nejen lidem, ale i zvířatům pohodovější Vánoce? 

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio