Přidat RSS kanál Aktualit

Jak prožít Vánoce bez krutosti

10.12.2018

Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Bohužel často jsme kvůli nákupním horečkám a přípravám ve velkém stresu. Zvířata na tom nejsou o Vánocích o moc lépe, některá naopak právě v tento čas trpí nejvíce. Jak nám všem tedy nadělit pohodovější Vánoce?

Pravidlo číslo 1: Nekupujte dárky, kvůli kterým zvířata trpěla. To platí jak pro výrobky z pravých kožešin, kožené výrobky, ale i kosmetiku.

Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout. Nevěřte ani příliš cedulkám na oblečení, raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu. Zde naleznete rady, jak rozeznat pravou kožešinu od umělé.

Popřípadě nakupujte výrobky u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin (aktualizovaný seznam zde).

 

Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak si mnozí lidé myslí. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.

Především v e-shopech je možné pořídit boty navržené a vyrobené přímo pro vegany (nejsou ani částečně vyrobeny z živočišného materiálu). Veganské boty prodávají např. značky: Slap, Macbeth, Ahimsa Shoes, Timberland, Etnies nebo Keen.

Ostražití buďte i při nákupu kosmetiky. V EU je sice zakázáno jak testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech, tak i prodej takovéto kosmetiky, nicméně nejsou stanovené žádné kontrolní mechanismy, které by zaručovaly dodržování toto zákazu.

Jistota je tak jen u výrobků s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS) -  jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech. Seznam všech značek s HCS dostupných v ČR naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz. Doporučujeme také sledovat složení výrobků a upřednostnit veganskou a přírodní kosmetiku.

Pokud chcete vánočním dárkem zároveň pomoci zvířatům, zkuste e-shop Svobody zvířat. Naleznete tam trička, mikiny, kalendáře a mnohé další zboží.

 

Pravidlo číslo 2: Zvíře není věc, nedávejte ho jako vánoční dárek.
Možná byste rádi potěšili své blízké, především malé děti, roztomilým štěňátkem nebo koťátkem. Raději to ale nedělejte. Mnoho zvířat „rozbalených“ pod stromečkem následně končí v záchranných stanicích a útulcích. Pořídit si zvíře by mělo být výsledkem zodpovědného rozhodování, do kterého spadá i návštěva místního útulku. Tam je spousta milých čekatelů, kteří netrpělivě vyhlížejí svůj nový domov. Nekupujte – adoptujte!

Pokud byste rádi pořídili pamlsek pro čtyřnohého kamaráda, nenakupujte toto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd. Nepodporujte tento byznys se zvířaty!

 

Pravidlo číslo 3: Kapři patří do řeky.
Kdo by neznal tradici vánočního kapra s bramborovým salátem. Je ale opravdu nutné, aby kvůli takové tradici, která navíc není starší než několik desítek let, trpěla zvířata? Kapři zabíjeni na ulicích trpí stejně jako jiná zvířata. Navíc „krvavá pouliční jatka“ nejsou zrovna vhodným výchovným příkladem pro děti, od nichž chceme, aby se v dospělosti ke zvířatům chovaly ohleduplně a bez krutosti. Vhodné není ani kapra koupit a pustit ho do řeky či rybníka. Kapři jsou v té době vyčerpaní a nejsou už schopni přežít. Důležité je uvědomit si, že čím více kaprů se letos prodá, tím více jich bude za rok trpět. Zásobte se raději veganskými či vegetariánskými produkty a na vánoční tabuli si vytvořte svůj vlastní originální štědrovečerní pokrm.

Recepty na veganská vánoční jídla i cukroví a další informace najdete např. zde:
http://soucitne.cz/ingredience/vanoce

www.vegan-fighter.com/vyziva/veganske-vanocni-cukrovi.html

http://veganka.cz/vanocni-cukrovi/

www.vanocebeznasili.cz


Pravidlo číslo 4: Pozor na zábavní pyrotechniku.
Zábavní pyrotechnika přinejmenším narušuje pohodu jak domácích, tak divokých zvířat. Nicméně výbuchy v jejich blízkosti jim způsobují popáleniny, poškození očí a jiná zranění. Zvířata jsou vystrašená. U savců mohou výbuchy způsobit potraty. Máte-li domácího mazlíčka, zkuste ho v době ohňostrojů a petard uklidnit, neopouštějte ho, zvíře Vám věří, tak nezklamte jeho důvěru. Dezorientovaná a vystresovaná zvířata často z nezabezpečených zahrad, domů, nebo bytů utečou a se svými majiteli se již neshledají. Nepodceňte zabezpečení! Pokud máte doma citlivější povahu, poraďte se o případné aplikaci uklidňujícího prostředku předem s veterinářem.

Více informací najdete na stránce http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/stopzabavnipyrotechnice/

Za celý tým Svobody zvířat Vám přejeme krásné Vánoce bez krutosti!

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

POZOR ve čtvrtek 25.4. je infocentrum otevřeno od 12 do 15:30 hodin!

24.04.2019

POZOR v úterý 25.4. je infocentrum otevřeno od 12 do 15:30 hodin! Pak se přesouváme na akci Česko za cirkusy bez zvířat!

Omlouvám se za způsobené potíže a děkujeme za pochopení.

 

Svoboda zvířat

Chcete vědět více?

25. dubna se postaví Česko za Cirkusy bez zvířat!

24.04.2019

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 24. dubna 2019

Chcete vědět více?

Česko za Cirkusy bez zvířat

22.04.2019

V nadcházejících měsících Česko rozhodne o osudu divokých druhů zvířat v cirkusech. Současný návrh Ministerstva zemědělství řeší pouze drezuru slonů, zatímco například úděl tygrů, lvů či medvědů má být řešen jen licencováním cirkusů. Pokud souhlasíš, že život v klecích a nevelkých výbězích, transporty ze štace na štaci a bezpodmínečná podřízenost drezérům pro tato zvířata nejsou důstojné, pak je ten pravý čas dát to najevo. Společně můžeme zastavit zneužívání zvířat v cirkusech!

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio