Přidat RSS kanál Aktualit

Jak na Vánoce bez krutosti

15.12.2017

Vánoce jsou svátky klidu a míru, nebo by aspoň měly být. Bohužel často jsme kvůli nákupním horečkám a přípravám ve velkém stresu. Zvířata na tom nejsou o Vánocích o moc lépe, některá naopak právě v tento čas trpí nejvíce. Jak nám všem tedy nadělit pohodovější Vánoce?

Pravidlo číslo 1: Nekupujte dárky, kvůli kterým zvířata trpěla. To platí jak pro výrobky z pravých kožešin, kožené výrobky, ale i kosmetiku.

Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout. Nevěřte ani příliš cedulkám na oblečení, raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu. Zde naleznete rady, jak rozeznat pravou kožešinu od umělé.

Popřípadě nakupujte výrobky u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin (aktualizovaný seznam zde).

 

Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak si mnozí lidé myslí. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.

Především v e-shopech je možné pořídit boty navržené a vyrobené přímo pro vegany (nejsou ani částečně vyrobeny z živočišného materiálu). Veganské boty prodávají např. značky: Slap, Macbeth, Ahimsa Shoes, Timberland, Etnies nebo Keen.

Ostražití buďte i při nákupu kosmetiky. V EU je sice zakázáno jak testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech, tak i prodej takovéto kosmetiky, nicméně nejsou stanovené žádné kontrolní mechanismy, které by zaručovaly dodržování toto zákazu.

Jistota je tak jen u výrobků s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS) -  jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech. Seznam všech značek s HCS dostupných v ČR naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz. Doporučujeme také sledovat složení výrobků a upřednostnit veganskou a přírodní kosmetiku.

 

Pravidlo číslo 2: Zvíře není věc, nedávejte ho jako vánoční dárek.
Možná byste rádi potěšili své blízké, především malé děti, roztomilým štěňátkem nebo koťátkem. Raději to ale nedělejte. Mnoho zvířat „rozbalených“ pod stromečkem následně končí v záchranných stanicích a útulcích. Pořídit si zvíře by mělo být výsledkem zodpovědného rozhodování, do kterého spadá i návštěva místního útulku. Tam je spousta milých čekatelů, kteří netrpělivě vyhlížejí svůj nový domov. Nekupujte – adoptujte!

Pokud byste rádi pořídili pamlsek pro čtyřnohého kamaráda, nenakupujte toto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd. Nepodporujte tento byznys se zvířaty!

 

Pravidlo číslo 3: Kapři patří do řeky.
Kdo by neznal tradici vánočního kapra s bramborovým salátem. Je ale opravdu nutné, aby kvůli takové tradici, která navíc není starší než několik desítek let, trpěla zvířata? Kapři zabíjeni na ulicích trpí stejně jako jiná zvířata. Navíc „krvavá pouliční jatka“ nejsou zrovna vhodným výchovným příkladem pro děti, od nichž chceme, aby se v dospělosti ke zvířatům chovaly ohleduplně a bez krutosti. Zásobte se raději veganskými či vegetariánskými produkty a na vánoční tabuli si vytvořte svůj vlastní originální štědrovečerní pokrm.

Recepty na veganská vánoční jídla i cukroví najdete např. zde:
http://soucitne.cz/ingredience/vanoce
www.vegan-fighter.com/vyziva/veganske-vanocni-cukrovi.html
www.veganka.cz/tip-vanoce-bez-krutosti/

 

Pravidlo číslo 4: Pozor na zábavní pyrotechniku.
Zábavní pyrotechnika přinejmenším narušuje pohodu jak domácích, tak divokých zvířat. Nicméně výbuchy v jejich blízkosti jim způsobují popáleniny, poškození očí a jiná zranění. Zvířata jsou vystrašená. U savců mohou výbuchy způsobit potraty. Máte-li domácího mazlíčka, zkuste ho v době ohňostrojů a petard uklidnit, neopouštějte ho, zvíře Vám věří, tak nezklamte jeho důvěru. Dezorientovaná a vystresovaná zvířata často z nezabezpečených zahrad, domů, nebo bytů utečou a se svými majiteli se již neshledají. Nepodceňte zabezpečení! Pokud máte doma citlivější povahu, poraďte se o případné aplikaci uklidňujícího prostředku předem s veterinářem.

 

A hlavně nezapomeňte: pokud Vám rituály či tradice, které ostatní dodržují, nesedí, vytvořte si vlastní. Nikde není psáno, že na Vánoce musíte to či ono. Zkuste spíše zpomalit a věnovat více času svým bližním, včetně zvířat.

Za celý tým Svobody zvířat Vám přejeme krásné Vánoce bez krutosti!

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Nový Zpravodaj Svobody zvířat IV/2017

10.01.2018

Právě vychází Zpravodaj IV/2017. Úvodní článek jsme tentokrát věnovali problematice transportů tzv. hospodářských zvířat. Ve zpravodaji se také dočtete o kampani Cirkusy bez zvířat, projektu Obchod bez kožešin nebo Sekci na ochranu koček. Nechybí ani novinky ze světa.

Chcete vědět více?

Pouze třetina prezidentských kandidátů jednoznačně podporuje ochranu zvířat

04.01.2018

Neziskové organizace Svoboda zvířat a NESEHNUTÍ se ptaly kandidátů na prezidenta na to, jak přistupují k tématu práv zvířat. Z průzkumu vyplynulo, že pouze Pavel Fischer, Marek Hilšer a Michal Horáček bezvýhradně podporují ochranu zvířat.

Chcete vědět více?

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018

22.12.2017

Děkujeme za Vaši podporu a pomoc v roce 2017. Přejeme klidné Vánoce a vše dobré do nového roku. Děkujeme, že s námi zůstanete a že budeme moci společně měnit život zvířat k lepšímu.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz