Přidat RSS kanál Aktualit

Hlasování o zákazu kožešinových farem odloženo

08.11.2016

Jedním z bodů na dnešním programu schůze Poslanecké sněmovny bylo první čtení novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ani po bouřlivé debatě mezi přítomnými se však dnes nepodařilo rozhodnout o dalším osudu této novely, respektive o osudu desetitisíců zvířat z českých kožešinových farem - schůze byla přerušena ještě před hlasováním.

Do obecné rozpravy se při projednávání přihlásili poslanci z řad odpůrců i navrhovatelů či podporovatelů novely. Hlavním tématem rozpravy byl etický rozměr navrhované změny zákona, která by ročně ušetřila přibližně 20 tisíc zvířecích životů. Zmíněné však byly i obavy o budoucnost chovatelů z 9 kožešinových farem, které jsou na území České republiky v provozu.

Citován byl otevřený dopis odborníků z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad, ve kterém kritizují kožešinové farmy a přimlouvají se za jejich zrušení. Jsou přesvědčeni, že: „…komerční chov divokých šelem v klecích je v zásadním rozporu se současnými poznatky o potřebách těchto zvířat, a vzhledem k zanedbatelnému významu tohoto odvětví pro lidskou společnost 21. století považujeme za vhodné chovy tohoto typu zrušit.“

Opačný názor ve svém dopise, který byl citován též, uvedl David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy ve Velkém Ratmírově. „Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací, přičemž poslanci neměli možnost vytvořit si kvalifikovaný a vyvážený názor.“

Reakce nejen na oba zmíněné dopisy se během rozpravy objevily v podobě několika faktických poznámek. Diskuze byla chvílemi více než vášnivá. Předsedající schůze musel přítomné několikrát žádat o klid.

Po skončení obecné rozpravy, kvůli formální chybě o hlasování o prodloužení projednávání, bylo hlasování o tomto návrhu zákona odloženo. O termínu, kdy se bude hlasovat o zamítnutí, vrácení k dopracování nebo přikázání novely některému z výborů k dalšímu projednání, Vás budeme informovat.

Doufejme však, že se Česká republika brzo připojí k Evropě, pro kterou je důležitá veřejná morálka a welfare zvířat, a ukončí krutou praxi chovu kožešinových zvířat, jako ji ukončilo (přímou nebo nepřímou formou) už více než 10 evropských zemí.

Prosíme, podpořte naše úsilí za důležitou změnu osudu desetitisíců norků a lišek na českých farmách.

Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, kterou podepsalo již více než 32 tisíc obyvatel, je ke stažení zde.

Více informací o celé kampani a problematice chovu tzv. kožešinových zvířatech najdete na www.protisrsti.cz nebo na facebookové stránce Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio