Přidat RSS kanál Aktualit

Hlasování o zákazu kožešinových farem odloženo

08.11.2016

Jedním z bodů na dnešním programu schůze Poslanecké sněmovny bylo první čtení novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ani po bouřlivé debatě mezi přítomnými se však dnes nepodařilo rozhodnout o dalším osudu této novely, respektive o osudu desetitisíců zvířat z českých kožešinových farem - schůze byla přerušena ještě před hlasováním.

Do obecné rozpravy se při projednávání přihlásili poslanci z řad odpůrců i navrhovatelů či podporovatelů novely. Hlavním tématem rozpravy byl etický rozměr navrhované změny zákona, která by ročně ušetřila přibližně 20 tisíc zvířecích životů. Zmíněné však byly i obavy o budoucnost chovatelů z 9 kožešinových farem, které jsou na území České republiky v provozu.

Citován byl otevřený dopis odborníků z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad, ve kterém kritizují kožešinové farmy a přimlouvají se za jejich zrušení. Jsou přesvědčeni, že: „…komerční chov divokých šelem v klecích je v zásadním rozporu se současnými poznatky o potřebách těchto zvířat, a vzhledem k zanedbatelnému významu tohoto odvětví pro lidskou společnost 21. století považujeme za vhodné chovy tohoto typu zrušit.“

Opačný názor ve svém dopise, který byl citován též, uvedl David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy ve Velkém Ratmírově. „Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací, přičemž poslanci neměli možnost vytvořit si kvalifikovaný a vyvážený názor.“

Reakce nejen na oba zmíněné dopisy se během rozpravy objevily v podobě několika faktických poznámek. Diskuze byla chvílemi více než vášnivá. Předsedající schůze musel přítomné několikrát žádat o klid.

Po skončení obecné rozpravy, kvůli formální chybě o hlasování o prodloužení projednávání, bylo hlasování o tomto návrhu zákona odloženo. O termínu, kdy se bude hlasovat o zamítnutí, vrácení k dopracování nebo přikázání novely některému z výborů k dalšímu projednání, Vás budeme informovat.

Doufejme však, že se Česká republika brzo připojí k Evropě, pro kterou je důležitá veřejná morálka a welfare zvířat, a ukončí krutou praxi chovu kožešinových zvířat, jako ji ukončilo (přímou nebo nepřímou formou) už více než 10 evropských zemí.

Prosíme, podpořte naše úsilí za důležitou změnu osudu desetitisíců norků a lišek na českých farmách.

Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, kterou podepsalo již více než 32 tisíc obyvatel, je ke stažení zde.

Více informací o celé kampani a problematice chovu tzv. kožešinových zvířatech najdete na www.protisrsti.cz nebo na facebookové stránce Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio