Přidat RSS kanál Aktualit

EU zpřísnila zákaz obchodování s tuleními kožešinami,poslala tak silný morální vzkaz Kanadě a Norsku

18.09.2015

Zabíjení tuleňů hakapikemEvropský parlament odhlasoval zpřísnění zákazu obchodování s výrobky z komerčního lovu tuleňů, a zakončil tak léta trvající soudní spory s Kanadou a Norskem.

Zákaz vstoupil v platnost v roce 2009 na přání veřejnosti, která byla pobouřena krutostí spojenou s lovem tuleňů (například ubíjení zvířat k smrti tyčemi - "hakapiky" apod.). Nicméně Kanada a Norsko, čelní představitelé v lovu tuleňů, se několikrát pokusily legislativu anulovat a vyvolali mnoho soudních sporů, které však ve velké většině prohráli.

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali počátkem září zrušení výjimky správy mořských zdrojů (Marine Resources Management exception)1 a provedení drobných úprav ve výjimce pro domorodé komunity (Indigenous Communities exception)2. Jedná se o změny, které mají za cíl sjednat soulad mezi legislativou EU a pravidly Světové obchodní organizace (WTO). WTO se v posledním soudním sporu vyjádřila, že EU má plné právo zakázat obchodování s výrobky z tulení kožešiny na základě etického postoje veřejnosti, avšak udělené výjimky porušovaly pravidla WTO. 

Odsouhlasené změny musí ještě schválit Rada ministrů. Avšak vzhledem k tomu, že byly již schváleny kvalifikovanou většinou členských států EU, jedná se již pouze o formalitu.

Z historie zákazu:


  • V roce 2009 zakázala EU obchodování s výrobky z komerčního lovu tuleňů. Podle průzkumu s tímto zákazem souhlasilo i 86 % Kanaďanů (Environics Research, 2008). Schválení legislativy tehdy pomohla i Svoboda zvířat kampaní Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti.
  • Více než 7 z 10 dotázaných (72 %) z 11 zemí EU bylo pro zákaz prodeje výrobků z tulení kožešiny v EU (Ipsos MORI, 2011). Pro tento průzkum veřejného mínění bylo dotázáno více než 6000 lidí.
  • V roce 2010 Kanada a Norsko zpochybnily platnost zákazu u WTO.
  • V roce 2013 WTO potvrdila právo EU zakázat výrobky z komerčního lovu tuleňů, které jsou v rozporu s etickým postojem veřejnosti. K tomuto rozhodnutí přispěl i fakt, že komerční zabíjení tuleňů není možné provést "humánně".
  • V roce 2013 o zrušení zákazu usilovali také představitelé průmyslu souvisejícího s tuleními výrobky a Inuité v jiném soudním sporu. Nicméně Tribunál Evropské unie zamítl jejich námitky a toto rozhodnutí posléze potvrdil také Soudní dvůr.
  • Při komerčním lovu tuleňů v Kanadě bylo od roku 2002 zabito více než dva miliony zvířat. Jedná se o jedno z největších vybíjení mořských savců na zemi. Tuleni jsou zabíjeni především pro svoji kožešinu. Jelikož je ale většina Kanaďanů proti komerčnímu lovu tuleňů, musí se tento průmysl spolehnout téměř výlučně na vývoz.
  • Tuleň grónskýTrhy pro tulení výrobky se ale po celém světě rychle uzavírají. Již 35 států zavedlo zákaz prodeje výrobků z komerčního lovu tuleňů včetně Spojených států, všech 28 států EU, Ruska a Taiwanu.
  • V roce 2014 se Kanada a Norsko odvolaly a WTO opět potvrdila právo EU zakázat prodej výrobků z tulení kožešiny. Oznámila však, že dvě výjimky k zákazu jsou proti principům WTO. Dne 8. září 2015 schválil Evropský parlament drobné dodatky, které mají tyto nesrovnalosti vyřešit.

1Výjimka vztahující se na produkty z tuleňů lovených za účelem udržitelného řízení mořských zdrojů.

2Výjimka povoluje uvádět na trh EU produkty z tuleňů získané domorodými komunitami, pro něž je tento lov tradicí, je prováděn za účelem zajištění živobytí (není tedy pro komerční účely) a je prováděn způsobem, který bere ohled na dobré životní podmínky zvířat.

Zdroj: HSI

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Připojte se k pochodům

16.11.2018

srdečně Vás zveme na protestní pochody "Politici! Cirkusy se zvířaty nechceme", které proběhnou souběžně ve středu 21.11. a to hned ve třech velkých městech ČR. 
Konkrétně v PrazeBrně a Olomouci.

Chcete vědět více?

Otevřený dopis organizací na ochranu zvířat

08.11.2018

Po vyjádření Ministerstva zemědělství, že plánuje zákaz vystupování zvířat v cirkusech, začaly cirkusy se zvířaty mobilizovat své síly. N adresu ochránců zvířat zaznívají nelichotivé komentáře i nepřímá obvinění z vypouštění zvířat, násilností či žhářství. Kampaň je prý vedena proti cirkusákům, a ne proti cirkusům. Údajně hrozí zabití tisíců zvířat a aktivistům je to prý jedno, protože jejich sloganem je „lepší mrtvý, než žít v zajetí“. Nechybí ani obvinění, že kampaň je vedena na objednávku jedné vládní politické strany. Zakládají se ale tato tvrzení na pravdě?

Chcete vědět více?

Nový Zpravodaj Svobody zvířat III/2018

17.10.2018

Vychází podzimní číslo našeho čtvrtletního zpravodaje. V úvodním článku jsme se zaměřili na obchod se žirafími produkty.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio