Přidat RSS kanál Aktualit

Delfínům v Praze nebude blaze

18.12.2012

Artur Kaiser, organizátor akce, která na přelomu dubna a května připravuje v Praze měsíční show s názvem „Delfíni v Praze“, odmítá v médiích pro svoji aktivitu označení cirkus.  Svoboda zvířat ji ale za cirkus se zvířaty považuje. Se vším špatným, co z toho vyplývá.

„Naprosto nesouhlasíme s akcí, která už na začátku března 2013 přiveze do Prahy tři delfíny, vystaví je stresujícímu transportu a bude je držet v podmínkách, které naprosto neodpovídají jejich přirozenému prostředí. Jsme také proti používání lachtanů a mrožů jako atrakce v rámci tohoto podniku,“ uvádí Barbora Bartušková Večlová, místopředsedkyně organizace Svoboda zvířat.

Český zákon na ochranu zvířat novelizovaný v roce 2004 zavedl výjimku ze zákazu drezury pro nově narozené delfínovité právě na základě lobování zájemců o provozování podobných atrakcí jako je delfíní show v Praze. Svoboda zvířat s touto výjimkou nikdy nesouhlasila a právě nyní považuje za vhodné změnit zákon ve prospěch zvířat.

Barbora Večlová dále říká: „Proti cirkusu s delfíny se na internetu zvedla vlna odporu, vznikla skupina na Facebooku (Delfíni v Praze – oficiální demontrace) a také petice za zrušení této akce, kterou plně podporujeme.“

Proč nesouhlasíme s akcí „Delfíni v Praze“:

 • Tato akce je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat, § 14a, kde se říká, že je „zakázáno provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií
  a akvárií, v nichž jsou jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku, s výjimkou zvířat, se kterými je pracováno v cirkusové manéži“. Vyhláška o drezuře navíc přímo říká „Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezúře v mobilních zařízeních pro drezúru zvířat“.
 • Při transportu delfínů dojde k jejich týrání - podle zákona na ochranu zvířat se považuje mj. za týrání zvířat „vyvolávat bezdůvodně nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy“. Doprava letadlem z místa v Turecku do Prahy (nakládání, vykládání, transport), přizpůsobování místním podmínkám, průběh show a jejich přeprava zpět nebo na jiné místo jistě na zvířata pozitivní vliv mít nebude.
 • Nepovažujeme za vhodné přibližovat dětem i dospělým život delfínů touto formou. Tato zvířata, stejně jako mnohá z těch, která jsou chována v českých cirkusech, mají své přirozené prostředí ve volné přírodě v jiných částech světa. Poznávání jejich života by mělo probíhat jinak než transportem do České republiky a navozováním stresových podmínek ve stísněných podmínkách bazénu v centru města.
 • Naprosto zásadně odmítáme využívání zvířat pro podnikatelské účely a požadujeme jejich zamezení změnou zákona na ochranu zvířat.
 • Zásadně odmítáme použití a drezuru lachtanů a mrožů při této akci, jak je uvedeno na několika místech na internetu při propagaci této show. Upozorňujeme, že v ČR je zakázána drezura nově narozených ploutvonožců už od r. 2004 a žádáme orgány ochrany zvířat, aby případné porušování odhalovala hned na začátku. Pravděpodobně tu také hrozí, že tato zvířata budou zapůjčena z některého českého cirkusu.

Co požadujeme:

 • Zásadní a neodkladnou změnu zákona na ochranu zvířat, odstranění výjimky pro drezuru nově narozených delfínovitých a zákaz drezury delfínovitých v České republice.
 • Detailní kontroly Státní veterinární správy, zda akce „Delfíni v Praze“ splňuje zákon na ochranu zvířat, vyhlášku o stanovení bližších podmínek pro chov a drezůru zvířat pro delfínovité, a to v dostatečném předstihu před započetím transportu do Prahy.
 • Vyzýváme firmy uvedené na plakátu akce, aby se distancovaly od sponzorství,
  a především žádáme vedení Hlavního města Prahy, aby přehodnotilo podporu jakéhokoliv druhu podnikání tohoto druhu.

Více informací najdete na www.cirkusybezzvirat.cz.

Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová, 777 835 651, infocentrum@svobodazvirat.cz

Petice ke stažení

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Velikonoční nadílka slev na zajíčkové zboží

16.03.2018

Velikonoční slevová nabídka v našem e-shopu. Platí od 15.3. do 1.4.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat hostem festivalu Jeden svět Plzeň

19.03.2018

Svoboda zvířat bude hostem debaty k filmu Poslední svého druhu v rámci festivalu Jeden svět.

Chcete vědět více?

Versace bude bez pravých kožešin!

15.03.2018

Versace bude bez pravých kožešin! Donatella Versace: "Nechci zabíjet zvířata pro módu. Nemám z toho dobrý pocit.”

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz