Přidat RSS kanál Aktualit

Čína – nové místo pro kosmetiku bez utrpení

05.09.2015

Představujeme Vám nová čínská pravidla pro kosmetiku platná od července 2014. Je to vůbec poprvé, kdy čínské směrnice umožňují i společnostem bez krutosti prodej kosmetiky v Číně. Stále jsou zde určité limity a překážky, které bude potřeba zdolat, ale i tak je to velmi povzbudivé.

STAV PŘED ČERVENCEM 2014

Dříve to v Číně fungovalo tak, že veškerá kosmetika putující na čínský trh musela být předložena ke schválení CFDA (China Food and Drug Administration – čínský úřad pro kontrolu potravin a léčiv) – to zahrnovalo její testování na zvířatech v rámci bezpečnostních opatření. Proto nebylo dříve možné, aby společnosti vyrábějící tzv. kosmetiku bez krutosti prodávaly v Číně. Humánní kosmetický standard (Humane Cosmetics Standard, HCS) vyloučil kvůli tomu nemalý počet registrovaných společností, které, ač samy testy na zvířatech nevyužívaly, podpořily testování na zvířatech tím, že expandovaly na čínský trh. 

Cruelty Free International (CFI), partnerská organizace Svobody zvířat, je jedinou organizací, jejímž výhradním cílem je ukončení testování spotřebních výrobků na zvířatech ve všech zemích světa. Zástupci této organizace - vědci, političtí poradci a národní představitelé ze čtyř kontinentů - vedou dialog s vládami po celém světě. Současné úsilí CFI ukončit testování na zvířatech je největší globální kampaní na toto téma vůbec s působností ve více než 65 státech. CFI komunikovala s čínskými státními úředníky a výrobci kosmetiky v průběhu několika let a společně s řadou společností předložila čínskému úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (CFDA) návrhy řešení. Plánovaná politika Číny musí ujít ještě dlouhou cestu, než tyto návrhy zrealizuje. Nicméně vývoj jde pozitivním směrem a změny z července 2014 jsou toho jasným důkazem.

Stojí za zmínku, že společnosti, které na prudce se rozvíjející čínský trh kvůli odmítání testů na zvířatech neexpandovaly, učinily silné etické rozhodnutí. Chtěli bychom jim věnovat zvláštní uznání a velice vítáme změny, které jim tato vznikající perspektiva nabízí. 

CO SE ZMĚNILO?

Nejdůležitější změnou ovlivňující jak testování na zvířatech, tak i další aspekty schvalování kosmetických produktů je, že Čína už nyní nevyžaduje testování těch výrobků vyrobených v Číně (tuzemskými i zahraničními výrobci), které nejsou určeny pro speciální užití, před uvedením na trh. Kosmetika pro speciální užití je taková, která znatelněji ovlivňuje metabolizmus, jako např. přípravky na bělení kůže (o které se Číňané hodně zajímají), barvy na vlasy, opalovací krémy a antiperspiranty. Kosmetika, která nespadá pod „speciální užití“ zahrnuje parfémy, šampony, mýdla, rtěnky a mnoho dalšího, ve výsledku tedy mnoho kosmetických výrobců zjistí, že jejich produkty jsou bez výjimky od testování osvobozeny.

Číňané navíc tvrdí, že mají v úmyslu změnit předpisy jak pro kosmetiku se speciálním užitím, tak i pro import. 

Čína v současnosti vyžaduje, aby firmy, které nechtějí podléhat testování produktů na zvířatech místními úřady, provedly vlastní vyhodnocení rizik svých produktů přípravou tzv. informační produktové složky, kterou mohou regionální úřady pro kontrolu potravin a léčiv během tří měsíců od podání prozkoumat. Podobně jako je tomu v jiných zemích, má tato složka demonstrovat, že je produkt bezpečný, a může zahrnovat mezinárodně uznávané alternativní testy, testy na zvířatech provedené v minulosti a důkazy bezpečného prodeje v jiných státech.

Není garantováno, že každý regionální úřad pro kontrolu potravin a léčiv takovýto spis bezprostředně akceptuje (očividně musí produktová složka přesvědčivě dokazovat bezpečnost, ostatně stejně tak to funguje i jinde). Proto doporučujeme, aby dříve, než společnosti začnou s výrobou, každou produktovou složku prodiskutovaly s místním úřadem a ujistily se, že testy bezpečnosti, které mají, budou s největší pravděpodobností přijaty. Z opakovaných diskuzí CFI s čínskými státními úředníky a ze zasedání se zaměstnanci úřadu pro kontrolu potravin a léčiv máme velmi silný dojem, že Čína činí strategická politická rozhodnutí, aby se v této oblasti otevřela a aby nedocházelo k bezdůvodnému zamítání žádostí. 

MOHOU TEĎ V ČÍNĚ PRODÁVAT SPOLEČNOSTI S CERTIFIKÁTEM HUMÁNNÍ KOSMETICKÝ STANDARD (HCS)?

Ano, těší nás, že můžeme pomoci otevřít dveře společnostem, které splňují kritéria výše uvedeného standardu. Doufáme, že se firmy, které dosud odolávaly přitažlivosti čínského trhu kvůli nesouhlasu s testováním na zvířatech, budou moci pohnout vpřed. Společnosti mohou v Číně volně prodávat s využitím alternativního spisu o produktové bezpečnosti. Podmínkou je akceptovat riziko, že úřad pro kontrolu potravin a léčiv takovouto produktovou složku odmítne schválit a testování na zvířatech bude vyžadovat. V takovém případě by však firma neměla v uvádění produktu na čínský trh pokračovat. Nicméně, v případě produktů s dobrými bezpečnostními záznamy věříme, že takový případ nenastane.

Bohužel, zatím není možné kosmetiku vyrobit v jiné zemi a do Číny ji jen dovést - pak musí být stále na zvířatech testována. Ale pokud alespoň malá část výroby probíhá v Číně, testována na zvířatech být nemusí.

Výrobci, kteří aktuálně standard HCS nemají, ale chtěli by ho dosáhnout kvůli dalšímu obchodování s Čínou, vyzýváme, aby s námi problém podrobně prodiskutovali. Vidíme v tom opravdovou příležitost jak pro společnosti dbající na etiku, tak pro čínské spotřebitele, kteří nechtějí podporovat utrpení zvířat.

Sdělení kosmetickému průmyslu po celém světě je jasné – výhody se jasně posouvají na stranu kosmetiky, která na zvířatech testována nebyla

  • Protože se tímto zpřístupňují trhy, které by jinak výrobky zakázaly (například v EU, kde platí zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech).
  • Protože už neexistují trhy, které by testování pro většinu výrobků vyžadovaly.
  • A v neposlední řadě, protože to, co spotřebitelé po celém světě chtějí, je kosmetický průmysl bez krutostí.

zdroj: Cruelty Free International (CFI)

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Svoboda zvířat uvádí lži o kampani Cirkusy bez zvířat na pravou míru

05.03.2019

Mýty vs. fakta - tak zní název nejnovější informační série, kterou Svoboda zvířat spouští na sociálních sítích v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je uvést na pravou míru některé mýty, lži a polopravdy o kampani Cirkusy bez zvířat, která usiluje o prosazení zákazu využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Chcete vědět více?

Svoboda zvířat podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“

28.02.2019

Svoboda zvířat proto podporuje „Petici za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky“. Pražská kancelář (Lublaňská 18, Vinohrady, Praha 2) nově spadá mezi petiční místa.

Chcete vědět více?

26.2. je zavřené pražské infocentrum

22.02.2019

Na vědomost se dává, že výjimečně bude v úterý 26.2. zavřeno naše pražské infocentrum.  V...

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANT studio