Přidat RSS kanál Aktualit

Chcete Silvestr bez stresu pro zvířata? Zkuste to změnit!

23.12.2016

SilvestrPro divoká zvířata jsou ohňostroje skutečným zlem. Nečekané rány a záblesky zvířata neskutečně děsí, a ty pak zmateně prchají, mnohdy vstříc své záhubě. Stejně hrozivé jsou pyrotechnické slavnosti pro ptáky. Vyděšeni nenadálým hlukem a světlem se pokusí odlétnout, nicméně potmě, či oslněni několika ohňostroji po sobě se mohou snadno zranit či usmrtit o dráty elektrického vedení, o nosná lana lávek a mostů, o potrubí a další překážky. Mnoho chovatelů psů a koček z vlastní zkušenosti velmi dobře ví, jak stresující mohou být silvestrovské ohňostroje pro jejich „mazlíčky“.

Jedno italské městečko přijalo nedávno legislativu, která zakazuje hlasitou pyrotechniku a nutí obyvatele, aby byli ke zvířatům ohleduplní. Podobné zákazy jsou už např. v Paříži, Miláně, Neapoli a v dalším italských městech.

Těžko říct, na jaké úrovni jsou vedení obcí v České republice, možná by ale stálo za to, abychom se každý ve svém městě nebo vesnici pokusili podobnou úpravu prosadit.

Průmysl takové zábavy se sám neomezí a většina lidí, kteří pyrotechniku používají pro zábavu (nejen) na přelomu roku, se takové činnosti nevzdá.

Jak tedy dosáhnout toho, aby byly příští Silvestry bez stresu pro zvířata?

  1. Mluvte o problému petard a ohňostrojů se svými známými a kamarády nebo ve škole a v práci. Spousta z nich neví, že to nemusí být zábava ani  pro lidi, ani pro zvířata. Je třeba o tomto problému mluvit stále, ne jen v posledních dnech roku.

  2. Oslovte místní samosprávu a požádejte politiky o projednání zákazu petard a ohňostrojů na území obce. Buďte připraveni na to, že jde o radikální požadavek, který vyvolá diskusi, takže je třeba být připravený a mít argumenty pro omezení této činnosti. A pamatujte na to, že jde o zákaz během celého roku - často jsme totiž svědky bouchání petard na různých slavnostech, akcích nebo jen bez důvodu. Vašim zástupcům můžete sdělit také to, že si nepřejete, aby platili pořádání ohňostrojů z veřejných peněz.

  3. Napište různým médiím - novinám, televizi, rozhlasu - a řekněte jim o problému, který zvířata mají s nadměrným hlukem během silvestrovských oslav. Účinná by mohla být videa nebo fotky s vašimi domácími psy nebo kočkami, kteří se i přes vaši ochranu schovávají, jsou ve stresu a bojí se nadměrného hluku a světel.

  4. Napište nám, jak jste dopadli se svými požadavky a pošlete nám svoje videa nebo fotky, pokud natočíte svá domácí zvířata ve stresové situaci.

Kočka

A také pro tento rok máme pro vás pět tipů, jak svým zvířecím přátelům pomoci „přežít“ novoroční oslavy:

1. Ujistěte se, že má Váš pes či kočka kdykoli přístup do místa, kde se může ukrýt, pokud bude chtít. Takovým místem může být například úkryt pod nábytkem nebo ve skříni.

2. Když se začne stmívat, zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pusťte hudbu, abyste zamaskovali a zastřeli zvuk ohňostrojů.

3. Nikdy netrestejte své zvíře ani se po něm neohánějte, je-li vystrašené, neboť to by problém pouze zhoršilo. Zároveň ho ani extrémně neuklidňujte, abyste v něm neutvrdili pocit, že se děje něco závažného.

4. Vždy se ujistěte, že se Vaše kočka či pes nachází v bezpečném a zajištěném prostředí, odkud nemůže utéct v případě, že zaslechne náhlý hluk. Nechte své zvíře očipovat pro případ, že by uteklo. Velmi praktické jsou i přívěsky na obojek, kam můžete nechat vyrýt jeho jméno a telefonní číslo na Vás.

5. Zkraťte procházky se svým pejskem a mějte ho na vodítku. I poslušný pes se může vyděsit nenadálé rány a zaběhnout pak velmi daleko nebo dokonce vběhnout pod auto.

Přejeme vám i vašim zvířecím přátelům klidný konec roku a těšíme se, že se zapojíte do činnosti směřující ke konci používání pyrotechniky ve vašem okolí.

»zpět do archivu aktualit

Aktuálně

Nový Zpravodaj Svobody zvířat IV/2017

10.01.2018

Právě vychází Zpravodaj IV/2017. Úvodní článek jsme tentokrát věnovali problematice transportů tzv. hospodářských zvířat. Ve zpravodaji se také dočtete o kampani Cirkusy bez zvířat, projektu Obchod bez kožešin nebo Sekci na ochranu koček. Nechybí ani novinky ze světa.

Chcete vědět více?

Pouze třetina prezidentských kandidátů jednoznačně podporuje ochranu zvířat

04.01.2018

Neziskové organizace Svoboda zvířat a NESEHNUTÍ se ptaly kandidátů na prezidenta na to, jak přistupují k tématu práv zvířat. Z průzkumu vyplynulo, že pouze Pavel Fischer, Marek Hilšer a Michal Horáček bezvýhradně podporují ochranu zvířat.

Chcete vědět více?

Klidné Vánoce a vše dobré do nového roku 2018

22.12.2017

Děkujeme za Vaši podporu a pomoc v roce 2017. Přejeme klidné Vánoce a vše dobré do nového roku. Děkujeme, že s námi zůstanete a že budeme moci společně měnit život zvířat k lepšímu.

Chcete vědět více?

»všechny aktuality

© 2009 Svoboda zvířat ¦ Všechna práva vyhrazena - organizace na ochranu zvířat

Design © Hanja.eu ¦ výroba webových stránek ANTstudio.cz